Güvenlik

E-postalar dikkat!

Cisco raporuna göre internet dolandırıcıları artık daha çok kişiselleştirilmiş ve nokta atışı spam e-postalar gönderiyor.


Siber suçlar kişiselleştirilmiş e-postalarda gizli

Veri ağları konusunda dünya lideri olan Cisco, internet dolandırıcılarının değişen stratejilerini yeni güvenlik raporunda ortaya koydu. Rapora göre siber suçlular, hedefledikleri organizasyonlara özel hazırlanmış spam e-postalarla saldırıyor.

Raporda öne çıkan bulgular şöyle:

· Yoğun spam e-postalarla yapılan saldırılar karşılığında yapılan dolandırıcılıkların meblağı Haziran 2010'daki 1.1 milyar dolardan Haziran 2011?de 500 milyon dolara düştü.
· Günlük spam e-posta gönderi sayısı Haziran 2010?daki 300 milyardan Haziran 2011?de 40 milyara düştü.
· Kişiye özel saldırılarda artış var: Spearphishing (zıpkınla balık avı) denilen dolandırıcılık girişimleri üç katına çıktı.
· Saldırıların tüm dünyada kurumlara yıllık maliyeti 1.29 milyar dolara çıktı.

50 ülkeden 361 bilgi teknolojileri profesyonelinin görüşlerine dayanılarak hazırlanan rapor, dünyanın en büyük bulut tabanlı güvenlik ekosistemi olan Cisco Security Intelligence Operations (SIO) tarafından derlendi. Cisco Güvenlik Teknolojileri Direktörü Nick Edwards, Kurumların ve gelir düzeyi yüksek bireylerin banka hesapları ile değerli varlıklarına erişim amacıyla yapılan nokta atışı saldırılar giderek artıyor. Hukuki düzenlemelerin baskısı altında kalan siber suçlular, yoğun spam e-posta gönderiminden vazgeçerek tespit edilmesi daha zor olan kişiselleştirilmiş saldırılara yöneliyor diyor.

Teknolojioku.com uzmanlari bilgisayarinizda " Zemana Anti-Logger " bulundurmanizi tavsiye ediyor.
Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.