Güvenlik

e-Safe siber güvenlik uzmanlarını Ankara’da buluşturdu

e-Safe tarafından Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun ev sahipliğinde düzenlenen 2. Siber Güvenlik Zirvesi, bu alanda çalışan uzmanları Ankara’da bir araya getirdi.

Siber güvenlik uzmanları e-Safe'te buluştu

 

BTK’nın ev sahipliğinde 15 Mart 2018 tarihinde Ankara'da düzenlenen zirveye e-Safe Kurucusu Musa Savaş, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Galip Zerey, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Üyesi Taha Yücel ile bilişim uzmanları, hukukçular, kamu kurum ve kuruluşlarından ve sektörden temsilciler katıldı. BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan ise zirveye video konferans yoluyla katılarak, bir konuşma yaptı.

2. e–Safe Siber Güvenlik Zirvesi’nde konuşan BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi’ni (USOM) bünyesinde barındıran Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu olarak e-Safe Siber Güvenlik Zirvesi’ne ev sahipliği yapıyor olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Toplantının açılışında konuşan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Galip Zerey, siber güvenlik konusunun hem kamu hem özel sektör açısından çok önem taşıdığını, dolayısıyla konunun Bakanlık olarak gündemlerinde önemli bir yer tuttuğunu ifade etti.

RTÜK Üyesi Taha Yücel, bilgi güvenliğinin topyekün düşünülmesi gereken bir konu olduğunu vurgulayarak, “İstediğiniz kadar cihazlarınızı kontrol altında tutun ciddi bir açıkla karşı karşıya olabilirsiniz, ne kadar önlem alırsanız alın size hediye edilen bir hafıza kartından ve size gelen e-postadan güvenliğiniz tehdit altına girebilir. Elimizden geldiği kadar önlem almamız ve eğitimlerimizi buna göre planlamamız gerekir” dedi.

e-Safe’in amacının siber güvenlikte yerel problemlere odaklanmak olduğunu vurgulayan e-Safe Kurucusu Musa Savaş ise "Siber güvenlik alanında ağırlıklı olarak ülkemizin ihtiyacı olan siber güvenlikteki insan kaynağı açığını nasıl kapatırız üzerine yoğunlaştık. Temel amacımız ülkemizin siber güvenlik alanındaki insan ihtiyacını gidermeye çalışmak” diye konuştu. Savaş, e-Safe Siber Güvenlik Zirvesi’nin Türkiye’nin siber güvenlikteki ihtiyacı olan insan kaynağı açığının nasıl kapatılacağı konusu başta olmak üzere kamudaki zafiyetlere odaklanarak düzenlendiğini belirtti.

Zirve, bilişim uzmanları, hukukçular, kamu kurum ve kuruluşlarından ilgililerin hazırladığı; Siber Güvenlikte En Zayıf Halka: İnsan ve Sosyal Mühendislik, Siber İstihbaratın Kamu Güvenliği İçin Rolü ve Önemi, Sinyal İstihbarat ve Mobil Casusluk, Web’in Perde Arkası, Kritik Altyapılarda Siber Güvenlik, SOME'lerin Kurulmasına İlişkin Yasal Düzenlemeler başlıklı oturumlar ile gün boyu devam etti.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.