Güvenlik

Eğer bu sitelere girdiyseniz aman dikkat!

Yahoo'nun başı zararlı yazılımlardan bir türlü kurtulmuyor.

Eğer bu sitelere girdiyseniz aman dikkat!

Yahoo'nun zararlı yazılımlarla başı dertten kurtulmuyor. Arama motoru ve  e-posta hizmeti sunmasıyla bilinen Yahoo'nun bir çok ülkedeki servislerinde ve web sitelerinde, zararlı bir yazılımın 30 Aralık tarihinden beri aktif olduğu ortaya çıktı.

1389125663_img20140107162343.jpg

Reklam servisine sızan zararlının, tüm Yahoo servis ve sitelerinde gösterilen reklamlar yoluyla kullanıcıların bilgisayarlarına da sızmış olabileceği düşünülüyor. Güvenlik uzmanları son bir hafta içinde bir Yahoo sitesine girmiş olanların bilgisayarlarını antivirüs programları ile taramasını tavsiye ediyor. Söz konusu zararlı yazılımın Java (JavaScript değil) üzerindeki bir açıktan faydalandığı düşünülüyor.

1389125677_img20140107162323.jpg

Tespit edildiği zamana kadar zararlının saatte 300.000 kişiye bulaşmayı başarmış olduğu da gelen bilgiler arasında. Güvenlik uzmanları kullanıcılara, mecbur olmadıkları sürece bilgisayarlarındaki Java (JavaScript değil) servisini kapatmalarını öneriyor. İnternet devi, Türkiye de dahil olmak üzere bazı ülkelerdeki servislerini kapamış durumda ve virüsün yayılma hızı yavaşlamış gibi görünüyor.

Bizim de takipçilerimize tavsiyemiz, eğer Yahoo'nun bu hizmetlerini sunan sayfaları ziyaret ettiyseniz bilgisayarınıza antivirüs yükleyip zararlı yazılım taraması yapmanız olacaktır.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.