Güvenlik

Explorer kullanıcılarına kötü haber!

Ünlü OpenGL API'si WebGL'i Internet Explorer'ın yeni sürümünde bekleyenlere kötü haber


Ünlü OpenGL API'si WebGL'i Internet Explorer'ın yeni sürümünde bekleyenlere kötü haber. Chrome ve Safari'nin desteklediği Khronos Group'un eklentisi güvenlik

nedenleriyle Internet Explorer'ın yeni sürümünde bulunmayacak.

Yazılım devi blog yazısında WebGL'nin Microsoft Güvenlik Gelişimi Döngüsü'nü üç nedenden dolayı geçemediğini vurguladı. Bunlardan ilki WebGL'nin grafik donanım üreticilerinin yayınladığı sürücüleri kullanması. Bu sürücülere gönderilen kodlar sonucunda saldırganlar bilgisayara doğrudan donanım seviyesinde erişebiliyorlar.

İkinci bir neden de aslında birincinin devamı niteliğinde. Sürücülerde bir sorun çıktığında ya da bir güncelleme söz konusu olduğunda çok çeşitli üreticilerin hepsinden güncelleme gelmesi gerekiyor. Bunu planlaması imkansız değil ancak oldukça zor, özellikle tek bir yerden güncelleme yapmaya alışkın olan kullanıcılar için.

Üçüncü neden ise modern işlemcilerde ve yazılımlarda sisteme yapılacak olan saldırıları engellemek için güvenlik mekanizmalarının olması ancak böyle güvenlik mekanizmaları grafik işlemcileri için henüz bulunmuyor.
Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.