Güvenlik

Facebook 6 milyon kişinin bilgisini 'sızdırdı'!

Facebook bu açık yüzünden 6 milyon kişinin iletişim bilgilerinin çalındığını belirtti.

Facebook 6 milyon kişinin bilgisini 'sızdırdı'!

Facebook bugün yaptığı açıklamada sosyal networkün "bilgilerini indir (download your information - DYI)" aracı yüzünden 6 milyon kadar kullanıcısının kontak bilgilerinin yani email ya da telefon numarası gibi bazı arkadaşlara verilemeyen bilgilerin de hata sonucu ortaya çıktığını kabul etti. 

Sorun kendi bilgilerinin bazılarını ya da adres defterini, arkadaş tavsiyesi almak ya da yeni arkadaşlar davet etmek için Facebook'a yükleme yapan araç yüzünden oluştu.

Facebok açıklamasında durumu "Hata nedeniyle, arkadaş tavsiyesi almak ya da davet sayısını azaltmak için kullandğımız bilgilerin bazılarını yanlışlıkla gönderdik" şeklinde ifade etti. Hata nedeiyle kulanıcılar DYI aracını kullandıklarında, arkadaşlarına belki daha önce gösterilmeyen, email adres ya da telefon numarası gibi bazı bilgiler de gidiyor. 

Facebook bu olayda 6 milyon kadar kişinin email adresinin ve telefonunun paylaşıldığını belirtti. Facebook bilgilerin sadece 1 kez ve belki 2 kez açığa çıktığını düşünüyor. Tüm olaylarda da sadece 1 kişinin bu bilgileri gördüğü belirtiliyor. Ek olarak geliştirici ve reklamcıların bu bilgilere ulaşamadığını belirtiyor.

Olay, Facebook'un "White Hat" programı sayesinde ortaya çıkmış. Ortaya çıktıktan sonra da Facebook hemen DYI aracını kapatmış ve sorunu 24 saatiçinde çözmüş. Facebook konu hakında "Bu açığın kötü bir şeye neden olduğu konusunda bir belirti yok. Şu ana kadar kullanıcıardan bir şikayet almadık. " diyor. Ama yine de etkilenen kullanıcılara durum bir email ile bildirilecek.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.