Güvenlik

Facebook hakkında Türkiye'de de inceleme başlatıldı!

Siber saldırı sonrası milyonlarca kullanıcının verilerinin internete düşmesine neden olan Facebook’a, Türkiye'de de inceleme başlatıldı.

Facebook hakkında Türkiye'de de inceleme başlatıldı!

Geçtiğimiz günlerde yaşanan siber saldırı sonrasında milyonlarca kullanıcının verisi internete düşen Facebook'un başı sadece dünyada değil ülkemizde de derde girdi. Yapılan siber saldırı sonrasında dünyanın birçok ülkesindeki Facebook kullanıcılarının bilgileri internete düşmüştü. Bunlar arasında ABD, İngiltere, Hindistan ve Türkiye de bulunuyordu. 

Açıklanan bilgilere göre Türkiye'deki 20 milyonda yakın Facebook kullanıcısının bilgisi yapılan siber saldırı sonucu kötü niyetli kişilerin eline geçmiş durumda.  

Yaşanan bu olayın duyulmasının ardından Türkiye'deki Kişisel Verileri Koruma Kurulu, konuyla ilgili olarak bir inceleme başlattı.

Siber istihbarat ve koruma firması Hudson Rock CTO’su Alon Gal, olayların ardından resmi sayfasında sızdırılmış olan bilgilerin ücretsiz dağıtıldığını bildirmişti.

Açıklamasında; “Tüm 533.000.000 kullanıcının bilgileri ücretsiz sızdırılmıştır. Bu şu demek. Eğer Facebook’da cep telefonunu numaranızı kullanıyorsanız, hesabınız sızdırılmıştır.”

“Detaylı olarak söylemek gerekirse; Telefon numaranız, Facebook numaranız, tam isminiz, Güncel ve geçmiş adres bilgileriniz, doğum tarihiniz, e-posta adresiniz, hesap açma tarihiniz, ilişki durumunuz.”

“Kötü senaryoda bu bilgiler, çeşitli dolandırıcılıklarda kullanılacaktır.”

2019 yılında da benzer bir veri kaybı yaşanan Facebook, yine aynı sorunlarla başa çıkmaya çalışıyor.

Yorumlar
abdullah sezgin
sertan güçlü coronodan aylar önce ölmüş mahkemeden hırsızlığı tescillendi google artık reklam ve başka şeylerde kullanmak için bu sertan güçlü instagram sayfalarını kullanmasın görsellerde ve başka yerlerde sertan resim ve şarkısına sertan güçlü hırsızının adını yazmasın
Cevapla
Nur
bir yıldır şikayetimize rağmen google hırsız sertan güçlü ismini sertan resim ve şarkısına yazmasın sertan resimleri beli şarkıda var görsellerde sertan resmine basınca sertan güçlü instagram geliyor ve açılan sayfada sertan güçlü ve sertanın dört resmi var sertan güçlünün terör raplerivar google m ix lere koydu mahkeme sertan şakısının hırsızı sertan güçlüyü kapattıpı gibi kapatılsın fragman isimli rapide mahkeme kapattı açıldı
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.