Gelmiş geçmiş en büyük siber saldırı

Tarihin en büyük siber saldırısı sonucunda dünya çapında internet yavaşladı.

Gelmiş geçmiş en büyük siber saldırı

Bir grup, istenmeyen e-postalarla mücadele için çalışıyordu ve sunucular arasındaki çekişme sonucunda merkezi alt yapının zarar görmesine sebep oldu.

Bu durum Netflix gibi sıklıkla kullanılan hizmetler üzerinde ciddi etkisi olunca uzmanlar bankacılık ve eposta hizmetlerine sıçramasından korkuyorlar. Bu sorundan dolayı 10 ülkenin ulusal siber polis ekipleri saldırılarla ilgili soruşturma yürütüyor.

1364410078_technology11.jpg

Spamhaus adlı grup istenmeyen epostalarla mücadele amacıyla Londra ve Cenevre merkezli olarak çalışma yapıyorlardı. Bu nedenle tehlikeli saldırılar için kullanılan sunucuları ve veri tabanlarını yasaklılar listesine alıyorlardı.

Çocuk pornografisi ve terörizmle bağlantılı içerik dışında her şeye ev sahipliği yapacağını açıklayan Cyberbunker adlı bir sunucuyu da yasaklılar listesine eklenmişti.

Cyberbunker sözcüsü Sven Olaf Kamphuis, mesajında, Spamhaus'un pozisyonunu istismar ettiğini ve bu grubun internette neyin yayılıp neyin yayılmayacağına karar vermesinin doğru olmadığını belirtti.

Spamhaus grubu, saldırının arkasında Doğu Avrupa'daki suç örgütleriyle birlikte Cyberbunker'ın da bulunduğunu belirtiyor.