Güvenlik

Gelmiş geçmiş en büyük siber saldırı

Tarihin en büyük siber saldırısı sonucunda dünya çapında internet yavaşladı.

Gelmiş geçmiş en büyük siber saldırı

Bir grup, istenmeyen e-postalarla mücadele için çalışıyordu ve sunucular arasındaki çekişme sonucunda merkezi alt yapının zarar görmesine sebep oldu.

Bu durum Netflix gibi sıklıkla kullanılan hizmetler üzerinde ciddi etkisi olunca uzmanlar bankacılık ve eposta hizmetlerine sıçramasından korkuyorlar. Bu sorundan dolayı 10 ülkenin ulusal siber polis ekipleri saldırılarla ilgili soruşturma yürütüyor.

1364410078_technology11.jpg

Spamhaus adlı grup istenmeyen epostalarla mücadele amacıyla Londra ve Cenevre merkezli olarak çalışma yapıyorlardı. Bu nedenle tehlikeli saldırılar için kullanılan sunucuları ve veri tabanlarını yasaklılar listesine alıyorlardı.

Çocuk pornografisi ve terörizmle bağlantılı içerik dışında her şeye ev sahipliği yapacağını açıklayan Cyberbunker adlı bir sunucuyu da yasaklılar listesine eklenmişti.

Cyberbunker sözcüsü Sven Olaf Kamphuis, mesajında, Spamhaus'un pozisyonunu istismar ettiğini ve bu grubun internette neyin yayılıp neyin yayılmayacağına karar vermesinin doğru olmadığını belirtti.

Spamhaus grubu, saldırının arkasında Doğu Avrupa'daki suç örgütleriyle birlikte Cyberbunker'ın da bulunduğunu belirtiyor.

Yorumlar
mehmet
bizim bir arkadasa emmiyetten bir mail geliyor aciyor ve aninda bilgisayar donup cokuyor sakin bilgisayardan maillere bakmayin en guvenli suan telefondan bakmak
Cevapla
ali
Al sana sopa
Cevapla
qwerer
eger yorum kufurlu degil ise yayinlamak lazim adi ustunde yorum
Cevapla
siz yorumları yayımlamak zorundasiniz
yorum yapmıştım yayınlayın bi zahmet. SİZLER TARAF TUTMAKTAN VAZGEÇİN ADMİNLER. SONY KARŞITLIĞINI BIRAKIN LÜTFEN.
Cevapla
yuri
dün gündüz gitmişti internet ondan demk :)
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.