Güvenlik

Google interneti daha güvenli hale getirmek istiyor

Google sesli şifre projesi üzerinde çalışmalar yürüten SlickLogin şirketini satın aldı.

Google interneti daha güvenli hale getirmek istiyor

Google uzun bir süredir kendi servislerinde iki aşamalı Google hesap doğrulama sistemini önermektedir ve dileyen kullanıcı bu servisten faydanabilmektedir. Kısaca söz etmek gerekirse kullanıcı adı ve parolanın yanında tıpkı bankaların hesap girişlerinde cep telefonlarımıza gönderdiği SMS şifresiyle Google hesabına giriş yapılabiliyor.

Kullanıcılar arasında pek tercih edilmese de Google'ın iki aşamalı hesap doğrulama sistemi üzerinde farklı çözümler bulmak için çalışmalar yürüttüğü biliniyor. Bu konuda Google'ın dikkatini çeken firma ise SlickLogin oldu. Arama motoru devi SlickLogin'i satın alarak güvenli internet noktasında önemli bir hamle gerçekletirdi.

1392626012_4.png

SlickLogin interneti daha güvenli hale getirmek için ilginç bir yöntem üzerinde çalışıyor.  Web sitelerine girişte kullanıcı adı ve parola işlemleri akıllı bir cihaz yardımıyla bilgisayara sesle iletiyor. Kullanıcı bilgileri sesli olarak telefonla paylaşıyor, telefon ise bu bilgileri ses kanalları yoluyla bilgisayara aktarıyor. İnsan kulağının duyamayacağı frekansta olan bu sesler hem daha kolay hem de daha güvenli bir doğrulama sistemi getiriyor.

Google'ın ilerleyen dönemlerde sesleri şifre olan ileten SlickLogin'i kendi servislerine dahil etmesi bekleniyor. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.