Google belirli aralıklar ile binlerce uygulamayı mağazadan kaldırdığını ve yeni önlemler aldığını duyursa da, Play Store’da Android kullanıcıları için tehdit oluşturan, kötü niyetli kişilerin geliştirdiği binlerce sahte uygulama yer alıyor.

Son dönemde ciddi bir artış gösteren sahte navigasyon uygulamaları ile bunlara yenileri eklendi. ESET’in güvenlik araştırmacısı Lukas Stefanko, 15’in üzerinde sahte GPS navigasyon uygulaması tespit ettiklerini açıkladı.

“Haritalar ve GPS Navigasyon: Rotanızı kolayca bulun!” ve “GPS Haritaları, Rota Bulucu – Navigasyon, Yol Tarifleri” gibi popüler isimlerde olan bu uygulamalar Google Maps API’sını kullanarak bir harita uygulaması gibi davranıyor.

Ancak, Google’ın onayı olmadan sizlere reklam gösteren uygulamalar bu yolu kullanarak gelir elde edilmesini sağlıyor. Tuhaf olan ise Google’ın bu uygulamalara hiç bir şekilde müdahale etmiyor olması.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.