Google, Project Abacus ile mobil cihaz güvenliğini üst seviyeye taşıyor!

Google I/O 2015 konferansında mobil ve giyilebilir cihazlarda kullanılabilecek olan yeni güvenlik sistemi Project Abacus'u duyurdu.

Google, Project Abacus ile mobil cihaz güvenliğini üst seviyeye taşıyor!

Google,  I/O konferansında duyurduğu yüksek güvenlikli Project Vault isimli Micro SD kartlarına benzer bir özelliği Android M sürümü içinde sunmayı planlıyor. Project Abacus kod adlı çalışma şirketin mobil cihazlar için yeni güvenlik sistemi olacak.

1433019940_img20150530235636.jpg

Özellikle Android KiTkaT ve Lollipop sürümlerinde karşımıza çıkmaya başlayan ekranı kaydırarak, desen çizerek, sayı yazma şeklinde olan cihaz güvenliği Project Abacus ile farklı bir boyuta taşınıyor.

1433019981_img20150530234406.jpg

Google'ın yukarda belirttiğimiz ayrı ayrı bir güvenlik sistemi uygulamak yerine kaydırma, desen, rakam, ses tanıma ve yüz tanıma özelliklerini bir araya getirerek yeni bir güvenlik sistemi geliştirmeyi planlıyor. Bu sayede cihaz sizi sesiniz, yüzünüz, ve desen çizimi gibi farklı detaylarla tanıyarak bir başkasının cihazınıza mudahale etmesinin önüne geçilecek.

Şirketin yeni projesi hakkında şimdilik çok fazla ayrıntı bulunmuyor. Ancak ilerleyen haftalarda daha detaylı bilgilerin gelmeye başlayacağını söyleyebiliriz.