Güvenlik

Güvenli internet için ipuçları!

Microsoft Bilgisayar Güvenlik Endeksi'ne göre Türkiye'de durum nedir?


"Güvenli İnternet Günü"nde (Safer Internet Day) yıllık Microsoft Bilgisayar Güvenlik Endeksi'nin (MCSI) ikincisini yayınlandı.

Açıklanan endeksin sonuçlarına göre global katılımcıların yüzde 55'i birden fazla çevrimiçi riskle karşı karşıya kalmasına rağmen sadece yüzde 16'sı kendilerini ve verilerini korumak için tedbir alıyor. Microsoft Bilgisayar Güvenlik Endeksi'nde ayrıca mobil güvenlik davranışları da incelendi. Buna göre, katılımcıların yüzde 42'si kişisel bilgisayarlarında güncellemeleri yüklemesine karşın sadece yüzde 28'inin mobil cihazlarında düzenli güncellemeler yaparak risklerini potansiyel olarak çözdüğü sonucu ortaya çıkıyor.

1360087612_sid-image-3.jpg

Mobil cihazlar da, genellikle evde kullanılan bilgisayarlar kadar değerli kişisel veriler barındırdığından veri hırsızlarına maalesef aynı derecede çekici geliyor. Bu da  kullanıcılar için internete nereden veya nasıl erişirlerse erişsinler, daha güvenli çevrimiçi alışkanlıklar edinmesinin önemli olduğunu gösteriyor. Kullanıcıların mağdur olmamak için kullanılabilecekleri teknolojiler mevcut, herkesin bu konuda farkındalığının olması ve zarar görmemesi bizler için de oldukça önemli.

Sonraki sayfa: Microsoft Bilgisayar Güvenlik Endeksi'ne göre Türkiye'de durum;Yüzde 36'lık bir kesim, PC'lerinde yazılım güncellemeleri gerçekleştirirken, yüzde 28'lik bir kesim ise mobil cihazlarda düzenli olarak güncelleme yapıyor.

Güvenlik konusunda ise yüzde 41'lik bir kullanıcı kitlesinin güvenli web sitelerini kullanmaya dikkat ettikleri, yüzde 36'sının mobil cihazlarında açık Wi-Fi noktalarını kullanmaktan kaçındığı, yüzde 35'inin ise güvenlik duvarı çalıştırdığı belirlendi.

1360087865_bilgisayarguvenlikindeksi1.jpg

Kullanıcıların yüzde 53'ünün virüsler konusunda endişe duyduğu, yüzde 39'unun ise PC'lerinde antivirüs yazılımı kullandığı da ortaya çıkan veriler arasında.

Kimlik hırsızlığı konusunda ise araştırmaya katılanların yüzde 43'ünün şifre ve hesap bilgileri hırsızlığı konusunda endişe duyduğu, yüzde 38'lik kesimin mobil cihazlarında PIN kodu kullanmayı tercih ettiği, yüzde 36'sının ise kimlik hırsızlığından korunmak için eğitim aldığı gözlemlendi.

http://www.microsoft.com/security adresinde pek çok çevrimiçi güvenlik aracı ve kaynağa ulaşabilirsiniz. Bunlar arasında müşterilerin çevrimiçi olduklarında daha güvenli kalmalarını sağlayacak pratik adımlar mevcut.Bu pratik adımlar sonraki sayfalarımızda!

Bilgisayarınızı ve kişisel hesaplarınızı güçlü şifrelerle, cep telefonunuzu ise dört haneli size özel bir PIN kodu ile kilitleyin.

Genel kullanıma açık bilgisayarlarda ya da "ödünç alınmış" veya genele açık Wi-Fi bağlantılarını (hotspot gibi) kullanarak fatura ödeme, bankacılık işlemleri, alışveriş ya da diğer hassas işleri gerçekleştirmeyin.

Meraklı gözlere karşı dikkatli olun. Şifrelerinizi, PIN kodlarınızı, kullanıcı adlarınızı veya diğer verilerinizi ele geçirmek isteyen kötü niyetli kişiler ekranınızı veya siz bu bilgileri yazarken parmaklarınızı izleyebilir.

1360087904_bilgisayarguvenlikindeksi2.jpg

Şüpheli mesajlara dikkatli yaklaşın. Mesaj güvenilir bir kaynaktan gelse bile doğru olamayacak kadar iyi görünen tekliflerden ve bunları gönderenlerden uzak durun.Bir web sayfasının güvenli ve yasal olduğuna dair işaretler arayın. Hassas verilerinizi girmeden önce, şifreleme kanıtları var mı diye kontrol edin (Örneğin, "https" ile başlayan bir web adresi veya adresin yanında veya pencerenin sağ alt köşesinde yer alan bir asma kilit işareti).

1360087952_bilgisayarguvenlikindeksi3.jpg

Gelen kutunuzda ki istenmeyen e-postaları azaltın. Ana e-posta adresinizi ve anında mesajlaşma isminizi, sadece tanıdığınız insanlarla veya saygın kuruluşlarla paylaşın.

Sosyal ağ sayfanızı internet dizinlerinde (Beyaz sayfalar gibi) veya iş ilanı sitelerinde listelemekten kaçının.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.