Güvenlik

Güvenli internet! (video)

İnternetten gelebilecek tehlikelere karşı güvenli internetin önemini anlatan videolar.


Sanal dünya için ister evde olsun, ister internet kafelerde birçok tehlike çocuklarımızı bekliyor. İnternet dünyasının belirli bir sınırı olmaması bu yüzeysel tehlikeyi yükseltiyor.

1332540315_ed2e482a-da9c-4474-905e-c0d2e03bbcdd-444x333.jpg

Sanal dünyada kurulan iletişimlerde, insanlar kendilerini iyi, karakter sahibi ve belirli yüceltilmiş özellikli olarak tanıtıyor. Tanıtıyor ama güncel hayatta bu insanların gerçek yüzü bir hayli farklı oluyor. İnternet yaklaşık 5 ile 10 sene öncesine kadar günümüzdeki kadar yayında değildi. İnternetin yaygınlaşması ile internet erişkin insanların ve çocuklarımızın vazgeçilmezi oldu.

1332540342_child-internet.jpg

İnternet çocuklar için zararlı;

Yapılan araştırmalara göre, okul öncesi ve ilköğretim çağında çocukların ders çalışması veya sosyal aktivitelere katılması gerekirken internet ortamında oyunlara vakit ayırıyor. Bununla beraber çocuklarda belirli zedelenmeler ortaya çıkıyor. Çocuğun, akranlarıyla iletişimi, sosyal ve kültürel gelişimini tamamlaması gerekir. Ancak sonunu göremediğimiz bu internet dünyasının içerisinde kayboluyor ve gelişimini olumsuz etkilemiş oluyor. İnternet ortamında, iletişim çok kolaydır. Kolay olmasıyla beraber, iletişim gibi önemli bir yapı taşını parçalamış oluyor.

1332540369_dosyalarresimlermakaleguvenliinternet-4.jpg

Aile bireyleri çocuğun gelişimi, çocuğun insanlarla iletişimi, erişkin bir insan olabilmesi için internet kullanımı konusunda dikkatli ve gözlemci olmalı.

1332541072_internetbilgisayarcocuk.jpg

Güvenli internet ne işe yarar? Türkiye'de güvenli internet çok tartışıldı. Kimileri internete "sansür" geliyor dedi, kimileri ise "güven verici" dedi. İnternette paylaşılan videolar ise güvenli internetin önemini bir kez daha gündeme getirdi.

1332540389_cocuk-internet.jpg

Sanal medyada paylaşılan videolarda internetten gelebilecek zararların neler olacağı canlı olarak anlatılıyor. Çocukların geleceğini korumak için yapılacak ilk adımın "güvenli internet" olduğuna bir kez daha dikkat çekiyor.

Türkiye tartışa dursun, Avrupa güvenli internetin yararlarını bakın nasıl anlatmış.

İnternetten gelebilecek tehlikelere karşı güvenli internetin önemini anlatan videolar.


Olması gereken durum

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.