Güvenlik

Hackerlar fotoğraflardan parmak izlerini çoğaltabildiklerini iddia ediyor

Fotoğraflardan yola çıkarak parmak izini kopyalamak ya da çoğaltmak mümkün mü?

Hackerlar fotoğraflardan parmak izlerini çoğaltabildiklerini iddia ediyor

Bir hacker grubu fotoğraflar aracılığıyla parmak izlerini artık çoğaltabildiklerini söylüyor. Chaos Computer Club'a göre, merkezi Berlin'de bulunan aynı grup geçtiğimiz yıl Apple'ın Touch ID parmak izi sensörünü kırdıklarını (ele geçirdiklerini) iddia etmişti. Sadece fotoğraf ve ticari olarak satılan yazılımları kullanarak bir parmak izini çoğaltmak artık mümkün hale gelmiş olabilir. Teorik olarak, kimlik hırsızları bu yöntemden faydalanarak iPhone’ları ve diğer biyometrik korumalı teknolojileri artık ele geçirebilir.

Grup, cumartesi günü Almanya'nın Hamburg kentindeki yıllık kongre gösterisi esnasında tek ihtiyaç duydukları şeyin ''standart bir kameranın'' fotoğraf çekmesi ve daha sonra parmak izi klonu oluşturması için VeriFinger adlı yazılım aracılığı ile çalıştırılması olduğunu iddia etti.

1420148222_img20150101230352.jpg

Hackerlar, Alman Savunma Bakanı Ursula von der Leyen' nin ekim ayı basın toplantısında farklı açılardan çekilen fotoğraflar sayesinde bakanın başparmak resmini kullanarak parmak izini tekrardan oluşturduklarını söylediler. ''Starbug'' olarak da bilinen, CCC Jan Krissler ise bir haber bülteninde '' Bu konuşmadan sonra politikacılar muhtemelen halka konuşurken eldiven giyecekler'' açıklamasında bulundu. 

1420148209_img20150101230320.jpg

Hackerlar parmak izlerini gerektiren bir cihazda von der Leyen gibi veya Başkan Barak Obama gibi yüksek profilli (konumdaki) kişilerin, ellerinin belirdiği fotoğrafları elde edebilirlerse, belki de bu durum onlar için bir sorun oluşturabilir.

Uzmanlar bunun zamanı boşa harcama ve bir parmak izini çoğaltmanın zor bir süreç olduğunu belirtiyor. Ayrıca birisinin başparmağını yakın açılardan fotoğraflamak oldukça güç bir iş. Tabi ki hiçbir güvenlik yöntemi olağanüstü değildir fakat örneğin ''Apple Pay'' parmak izi kimlik doğrulamasını kullanmasından dolayı aldığı övgüler hala kulağımızda. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.