Güvenlik

Hackerlar siber savaşı kaybetti!

Avrupa'da dolandırıcılıkla milyonlarca para kazanan siber çete yakalandı.


Dijital yaşam güvenliğinin lideri Trend Micro, aylardır süren takip sonucunda tüm Avrupa'da dolandırıcılıkla milyonlarca para kazanan çetenin yakalanmasını sağladı.

Araştırmalar 2012 yılının başından bu yana devam ediyordu ve birçok Avrupa ülkesindeki yasal mercilerle yakından çalışan Trend Micro, en sonunda dolandırıcılık yoluyla milyonlarca avro kazanan çetenin ele geçirilmesine yardımcı oldu.

1361188398_fft64mf1176605.jpeg

Güvenlik şirketi Trend Micro, "polis Truva atı" ya da "Reveton" zararlı yazılımı olarak bilinen virüsle ilgili tüm bilgileri polisle paylaştı. İspanyol polisi binlerce kişinin şikayeti üzerine operasyon başlattı ve Trend Micro ile işbirliği yaptı. Şirket benzer örnekler, teknik detaylar ve dolandırıcılık konusundaki tecrübelerini aktardı. Trend Micro tehdit araştırmalarının sonucunda, suçluların ağ altyapısının trafik yönlendirmeleri, komut ve kontrol sunucularının detayları gibi verilerin gün yüzüne çıkması, çetenin yakayı ele vermesini sağladı.

Korsanlar kullanıcıların sistemlerine sızıyordu ve bilgisayarları kilitleyerek "açılması için 100 avroluk ödeme yapılması" gerektiğini söylüyordu. Bu konuda açıklama yapan Avrupa'nın siber suçla mücadele ajansı Europol,  kendilerini polis gibi tanıtan çete üyelerinin, bir yıl içerisinde bu yöntemle bir milyon avrodan fazla para topladığının tahmin edildiğini söyledi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.