Güvenlik

İddia: ebebek hacklendi ve fidye isteniyor!

Siber saldırganların hedefi bu sefer ebebek internet sitesi oldu. Saldırganların fidye istediği de iddia edildi.


Türkiye'nin çocuk ve bebek üzerine en büyük perakendecilerinden biri olan e-bebek siber saldırıya uğradı. 5 Temmuz 2020 günü başlayan siber saldırı yüzünden şirketin internet sitesi çalışamaz hale geldi. Konuyla ilgili açıklama yapan ebebek yönetimi siteyi şimdilik kapattıklarını açıkladı.

İddia: ebebek hacklendi ve fidye isteniyor!

Öte yandan yapılan ebebek'e yapılan bu saldırı ile ilgili kötü niyetli siber saldırganların bitcoin cinsinden fidye istediği haberleri de komuoyuna yayılsa da konuyla ilgili yapılan açıklamada bu tarz bir bilgi yer almadığını belirtelim.

Sitede aşağıdaki açıklama yer alıyordu:

Değerli Bebeveynlerimiz,

5 Temmuz 2020 Pazar günü sabah 03:19 itibarıyla ebebek.com web sitesi ve ebebek mobil uygulaması erişiminde yaşanan problemleri ve yaşanan süreci her zamanki açıklığımızla kamuoyuna arz ederiz. Söz konusu erişim aksaklıkları, sistemlerimizin size hizmet vermesini engellemesi amaçlı dünyada pek çok kurumun hatta devletlerin maruz kalabildiği uluslararası bir siber saldırı ile ilgilidir. Üzüntü ile belirtmek isteriz ki bu servis engelleme girişimi bu kez "ebebek" markasına yönelik yapılmıştır.

ebebek teknik altyapısı üst düzey koruma standartları seviyesinde olup gerekli tüm güvenlik önlemleri sürekli olarak güncel tutulmaktadır. Bu doğrultuda, açıkça belirtmek isteriz ki özellikle bebeveynlerimizin kredi kartı bilgileri ile ilgili en ufak bir risk söz konusu değildir. Yasal sorumluluklarımız çerçevesinde ilgili kurumlar ile iş birliği içinde süreç yönetilmektedir.

Alanında yetkin uzmanlar, web sitemizin ve uygulamamızın kontrollü ve kademeli şekilde normal seyrine dönmesi için titizlikle çalışmaktadır. Ayrıca bu süreçte hiçbir bebeveynimize herhangi bir mağduriyet yaşalmamak için 52 ildeki 161 mağazamızla hizmet vermeye devam etmekteyiz. ebebek olarak; her zaman, her koşulda bebeveynlerimizin tüm ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamak önceliğimizdir.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.

Saygılarımızla,

Haberi hazırladığımız tarihte halen e-bebek internet sitesi kapalıydı ve siber saldırı ile ilgili açıklama metni sayfada yer alıyordu.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.