Güvenlik

İlk Siber Silah : Stuxnet !

İran'ın kâbusu Stuxnet


Savaşta neler olur ? Savaşan ülkeler düşman ülkenin elektrik santrallerini,köprü,hava alanı gibi ekonomik açıdan önemli birimlerini yok etmek için uğraşır. Peki bunun maliyeti nedir ? milyonlarca dolar !

Stuxnet virüsü SCADA sisteminin bir çok açığını buldu ve İran'ın nükleer tesislerini yok etti.Bu İran'ın nükleer santralini 6-7 yıl geriye  gönderdi.Tüm bunlar sosyo ekonomik bir kargaşa olmaksızın yapıldı.Savaş ve can kaybı olmadı.SCADA sistemleri nükleer santrallerde,rafinerilerde kısacası PLC ( Programmable Logic Controllers (  Programlanabilir mantık kontrolü ) ) nin kullanıldığı her yerde kullanılabilir.Bu sistemin bilinen üreticileri Siemens,Honeywell vb...

Bu yol saldıran ülke için çok ekonomiktir. Savaş yok,askere ihtiyaç yok, kısacası normal bir savaşta kullanılan paranın %99 unun ülkede kalması demektir ve bana göre ileride bu tür saldırılar popüler olucak. 

Savaşa Hazır Olun !!

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.