Güvenlik

İnternette bulunan büyük tehlike!

Bursa Emniyet Müdürlüğü internet konusunda uyardı.

İnternette bulunan büyük tehlike!

Bursa Emniyet Müdürlüğü bir uyarı yayınladı ve yaptığı uyarıda sosyal paylaşım sitelerinde gerekmedikçe fotoğraf paylaşmayın dedi. Açıklamada "İleride fotoğraflarınızın kötü amaçlı kullanılabileceğini unutmayalım. Fotoğraf kullanmamız gerekiyorsa bile en gizli şekilde (sadece arkadaşlara) paylaşalım. Sohbetlerde kullanılan ifadeleri bir yerden indirirken, tuş vuruşlarınızı kaydeden zararlı yazılımların da bilgisayarınıza girebileceğini için gerekli virüs taramasını yapalım" denildi.

Kullanıcıların ilgisini çeken 'Bedava kazandınız' gibi mesaj ve e-maillere karşı uyanık olunması gerektiğini belirten Bursa Emniyet Müdürlüğü Bilişim Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada; resim, müzik ve video paylaşım programlarının amacı dışına çıkması sebebiyle bol miktarda virüs barındırdıkları için kullanılmasının uygun olmadığı söylendi.

Açıklama şu şekilde devam etti: "Başkalarına ait sosyal paylaşım, e-posta, anlık ileti hesap kullanıcı adı ve şifrelerinin, şaka yollu dahi olsa sahibinin bilgisi ve rızası dışında kullanılmasının suç olduğunu bilelim. Sosyal paylaşım sitelerinde profilimize ait gizlilik ayarlarını gözden geçirelim ve herkesle kişisel bilgilerimizi paylaşmayalım. Sosyal ağlarda profilimize eklediğiniz uygulamaların kimlik bilgilerimizi almaya yönelik olabileceğini, virüs yayıyor olabileceğini bilelim ve güvenmediğimiz uygulama ve programları bilgisayar veya profilimize yüklemeyelim."

1356715828_removing-a-trojan-virus.jpg

Ayrıca bilgisayar ekranında özel bilgiler var iken açık halde bırakılmaması konusunda uyaran emniyet; Bilgisayar kullanırken uzaktan veya arkadan bilgisayarın izlenebileceğinin unutulmaması gerektiğini belirtti. Bu konuda şu açıklamalar yapıldı:

"Bilgisayarlarda kullanılan tüm yazılımların güncel olup olmadığına dikkat edelim. Özellikle bilgisayarlarda kurulu halde anti-virüs programlarının bulunması ve güncelliğinin zaman zaman kontrol edilmesinin gerekliliğini bilelim. Kontrolsüz kullanılan bellekler günümüzün en büyük virüs bulaştırıcıları. Zararlı yazılımların en fazla taşınabilir bellekler tarafından bilgisayarlara bulaştırıldığı için taşınabilir bellekleri her kullanışta virüs taramasından geçirelim. USB belleği takınca virüslerin bulaşabilmesine sebep olan AutoRun (otomatik çalıştır) özelliğini devre dışı bırakalım. Önemli verilerimizi mutlaka yedekleyelim ve güvenli bir ortamda saklayalım. Böylece bilgisayarınız ya da tabletiniz çalındığı veya kaybolduğu zaman verilerimizi de kaybetmemiş oluruz."

Yorumlar
Misafir
Gunaydin bursa emniyet mudurlugu
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.