İnternette gezerken yalnız değilsiniz, izleniyorsunuz!

Tüm bilgileriniz ABD istihbaratının elinde!

İnternette gezerken yalnız değilsiniz, izleniyorsunuz!

İnsanlar evlerinde veya iş yerlerinde kimse görmeden internette özgürce dolaştığını zannediyor ancak hiç bir şey göründüğü gibi değil. Belki iş arkadaşlarınız veya aile fertleri sizin ne yaptığınızı görmüyor ancak başka güçler her adımınızı kaydediyor. TÜBİTAK uzmanlarından Mehmet Öcal, sosyal medyaya ilişkin yaptığı analizde, Facebook başta olmak üzere sosyal medya ağlarının, girilen diğer internet sitelerini takip ederek kaydettiğini söyledi.

Öcal açıklamasında, Facebook'taki tüm bilgilerin ABD istihbaratının elinde olduğunu söyledi ve Facebook açıkken diğer internet sitelerine girilmemesi gerektiğini vurguladı. "Hangi siteye girerseniz girin, Facebook, Twitter ya da başka bir sosyal ağın, 'beğen' ya da 'paylaş' gibi butonları bulunuyor. Bu butonlar, Facebook'tan bir eklenti çağırıyor” diyen Öcal, “Bir siteye girdiğinizde, tarayıcınız Facebook'a bağlanıyor. Daha önceden bu siteyi beğenip beğenmediğinizi kontrol ediyor" dedi.

1397572514_fft99mf982281.jpeg

Ayrıca Öcal, "Sosyalpaylaşım siteleriyle internette gezindiğiniz siteler faklı tarayıcılardan açılmalı. Firefox ile normal sitelere Chrome ile sosyal sitelere girilmeli" diyerek tavsiyede bulundu.