Güvenlik

İnternetteki fidyecilere dikkat!

Kötü amaçlı yazılımlarla mücadelesini sürdüren Comodo, fidye yazılımların yarattığı tehlikeler konusundaki uyarılarını sürdürüyor.

İnternetteki fidyecilere dikkat!

Comodo’ya göre bu yazılımlardan korunmak ve kurtulmak mümkün. Bunun için her şeyden önce Comodo gibi güvenilir yazılımlar kullanmak şart.

Kötü amaçlı diğer yazılımlar gibi fidye yazılımları da bir sisteme veya bir ağa kimseye fark ettirmeden bulaşabiliyor. Çünkü çalışmaya başladıktan sonra sistemin tüm işleyişini etkileyip kısıtlıyor. Fidye yazılımları, şifrelenen ve şifrelerinin çözülmesi gereken dosyalara rahatça bulaşıyor. Sonrasında ise dosyaların şifreleri çözülemiyor ve sistemin genel işleyişi bir noktaya kadar yavaşlıyor. Bu süreçten kurtulmak için de fidye ödemek zorunda kalınabiliyor.
Fidye yazılımların hükümetlerin başına ne kadar büyük işler açtığını görmek için yaşanan son örneklere bakmak yeterli. Amerika Los Angeles’taki Hollywood Presbyterian Medical Center’ı hedef alan bir fidye yazılımı, yetkililerin 17.000 dolar fidye ödemesiyle sonuçlandı. Kentucky’deki Herderson Methodist Hastanesi ise Locky fidye yazılımının ağlarına bulaşmasından sonra durumu iç kriz olarak değerlendirdi.

Fidye yazılımların yarattığı sıkıntılar o kadar büyük ki sonunda Amerikalı siyasetçi Michael C.Burges, fidye yazılımı suçlularının idam edilmesini istedi. Fidye yazılımı saldırıları arttıkça bu tür önerilerin de gündeme gelmesi kaçınılmaz olacak. İnternet güvenliğinin hayati bir konu olduğuna inanan Comodo yönetimi de Burges’in önerisini önemsiyor ancak "Fidye yazılımlı suçlularını değil de, fidye yazılımlarını idam etmek için ne gerekiyorsa yapalım" diyor.

Comodo temel internet güvenliği için yapılabilecekleri şöyle sıralıyor:

* Verileri ve önemli dosyaları sık sık, düzenli olarak yedekleyin.
* Yedekleme cihazlarının sisteme/ ağa bağlı bırakılmadığına emin olun.
* Kötü amaçlı yazılımlara karşı Comodo gibi güvenilir yazılımlar kullanın.
* Virüse/ kötü amaçlı yazılımlara karşı yazılımlarınızı düzenli olarak güncelleyin.
* Windows güncellemelerinizin otomatik olarak indirilip yüklendiğine emin olun.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.