Güvenlik

İşte Google'ın şifre koruma yöntemi!

Google şifrelerinizi korumak için donanımsal bir çözüm buldu.

İşte Google'ın şifre koruma yöntemi!

Teknolojinin gelişmesiyle insan hayatı internete endeksli olmaya başladı. Hastane randevularından devlet işlerine bir sürü işlem artık internet üzerinden yapılıyor. Ancak bu işlemlerin sanala kayması bir sürü tehlikeyi de beraberinde getiriyor. Çünkü şifreleriniz başkasının eline geçtiği takdirde sizi zor durumda bırakabilir.

Bu duruma donanımsal yönden çare bulan Google, bütün şifresel problemleri çözebilen ve Yubico adı verilen küçük USB doğrulama cihazını piyasaya sürdü. Peki Yubico nasıl çalışıyor?

1358597412_yubico-usb-stick-580-75.jpg

Kullanıcı Chrome web tarayıcısının biraz modifiye edilmiş versiyonuyla birlikte bu küçük USB kartı PC'sinin USB girişine takıyor ve kişi otomatik olarak Google hesabına giriş yapmış oluyor. Böylelikle kişinin şifreyi çaldırması ya da başka bir noktadan giriş yapılması gibi bir problemle karşılaşılmamış oluyor.

Ancak Yubico'nun da tehlikeleri bulunuyor. Mesela bu küçük USB kartı kaybetmeniz ve çaldırmanız durumunda şifrenizi kaybetmekten daha büyük bir risk sizi bekleyebilir. Google bu sistemi bilgisayar üzerindeki bir doğrulama sistemiyle birleştirerek güvenliği sağlamayı düşünüyor.

Yorumlar
Misafir
guzel.fikir
Cevapla
çok ilkel. bir kart yapsınlar tüm kredi kartları ehliyet sigorta para yerine geçsin. parmak izi okuyucu olsun güneş panelleri ile şarj olsun her pc de bunu okuyacak yer olsun hatta her otobüs taksi de. para olmasın. kredi kartı olmasın. bunu devlet bedava versin. hatta bu kartta kişinin geçmişi de sağlık problemleri vs olsun. hatta gps. ya hadi bide acil durum görüşme telefonu bulunsun ve bunlar bi kredi kartı büyüklüğündeki kartta olsun. 5 sene sonra muhtemelen bu olur.
Cevapla
Misafir
bunun yerine tlfdan authenticator girilse daha mantikli bence cift guvenlik
Cevapla
Misafir
ben kullaniyorum çok güzel bir uygulama .. seri ve hızlı
Cevapla
vbb
Bence güzel düşünce
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.