Güvenlik

İşte virüsden etkilenen 85 iOS uygulaması

XcodeGhost virüsü tarafından etkilenen 85 iOS uygulaması.

İşte virüsden etkilenen 85 iOS uygulaması

Bu hafta sonu App Store’da XcodeGhost zararlı yazılım keşfedildi ve bu zararlı yazılımın 39 uygulamaya bulaştığı öğrenildi. Bu zararlı yazılımın geliştiricilerin uygulama geliştiriken kullandıkları Xcode uygulamasının son sürümü ile bulaştığı söyleniyor. Xcode uygulamasının sahtesini yapan korsanlar bunları iOS geliştiricilerin indirmesini sağlayarak virüslü uygulama geliştirmesini sağladılar.

1442901967_amazon-apple-app-store.jpg

İlk başta 39 olan virüslü uygulama sayısı 85’e kadar yükseldi. Bu noktada, sizin iPhone veya iPad cihazınızda bu virüslü uygulamalardan birini bulursanız yapabileceğiniz en iyi şey, geliştirici uygulamanın temizlendiğini söyleyene kadar cihazınızdan uygulamayı silmek olacaktır. Örneğin, Angry Birds serisinin arkasındaki şirket Rovio, Çin, Tayvan, Hong Kong ve Macau’da mevcut olan Angry Birds 2 versiyonunun XcodeGhost saldırısından etkilendiğini söyledi. Rovio, etkilenen bölgelerinden birinde yaşıyorsanız, uygulamanın son sürümüne sahip olduğunuzdan emin olun diyor. 

Eğer aşağıdaki uygulamalardan birine sahipseniz hemen silin!

XcodeGhost virüsünden etkilenen uygulamalar:

air2, AmHexinForPad, Angry Birds 2 (Çin, Tayvan, Hong Kong ve Macau için), baba, BiaoQingBao, CamCard, CamScanner, CamScanner Lite, CamScanner Pro, Card Safe, China Unicom Mobile Office, ChinaUnicom3.x, CITIC Bank move card space, CSMBP-AppStore, CuteCUT, DataMonitor, Didi Chuxing, Eyes Wide, FlappyCircle, Flush, Freedom Battle, golfsense, golfsensehd, guaji_gangtai en, Guitar Master, High German map, Himalayan, Hot stock market, I called MT, I called MT 2, IFlyTek input, IHexin, immtdchs, InstaFollower, installer, iOBD2, iVMS-4500, Jane book, jin, Lazy weekend, Lifesmart, Mara Mara, Marital bed, Medicine to force, Mercury, Micro Channel, Microblogging camera, MobileTicket, MoreLikers2, MSL070, MSL108, Musical.ly, NetEase, nice dev, OPlayer, OPlayer Lite, PDFReader, PDFReader Free, Perfect365, Pocket billing, PocketScanner, Poor tour, Quick asked the doctor, Quick Save, QYER, Railway 12306, SaveSnap, SegmentFault, snapgrab copy, Stocks open class, SuperJewelsQuest2, Telephone attribution assistant, The driver drops, The Kitchen, Three new board, ting, TinyDeal.com, Wallpapers10000, Watercress reading, WeChat, WeLoop, WhiteTile, WinZip, WinZip Sector ve WinZip Standard.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.