Güvenlik

Mac’ta virüs yok deniyordu, 500.000 zombi olmuş!

Mac kullanıcılarının "bizde virüs yok" diye övünürken, Mac sistemi zombi ağı olmuş!

Mac’ta virüs yok deniyordu, 500.000 zombi olmuş!

Macintosh sistemleri için özel yazılmış Flashback Trojan isimli bir virus , Java açığı üzerinden yararlanarak 550.000 Mac’den oluşan zombi ordusu yarattı . Söz konusu olan saldiriya sebep olan Java açığını , Apple Hafta içinde yayınladığı bir yama ile kapattığını açıkladı.

Aynı açık bilindiği gibi Microsoft tarafindan 180 gün önce kapatılmıştı. Rus antivirüs sitesi Dr Web’in raporuna göre , saldıralardan etkilenen Mac’lerin büyük bir kısmı Amerika’da ( yüzde 57.8. 434.123 bilgisayar ) Kanada , yüzde 20.2 , 108.432 bilgisayar ve İngiltere yüzde 13.5 , 77.325 bilgisayar olduğu tahmin ediliyor , Türkiye’de ise bu sayının çok az olduğunu tahmin ediyoruz.

1333913394_images.jpg

Flashback trojan zararı , kullanıcı ile etkileştirme geçmeden kendini yükleyebilme kapasitesine sahip ( Html Downloader ) virus kodlamasinada benziyor , zaten bu kadar fazla sayıda bilgisayara bulaşmanın sebebi de bu olmuştur ,

Kullanıcı , zararların kodlarının olduğu bir siteye girdiğinde , zararli kullanıcının bilgisi olmadan direk bilgisayara yükleniyor ve otomatik aktif oluyor.

"Kullanıcı, BackDoor.Flashback.39 zararlı kodun bulunduğu siteye girdiğinde, zararlı kodu içeren Java uygulaması, JavaScript kodlarını kullanarak yükleniyor" diye belirtiyor Dr Web. Virus’u bilgisayara yüklediğinde sistemde arka planda açıyor , böylece daha fazla kişinin viruse girmesini sağlıyor ve zombi ağı genişliyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.