Güvenlik

MediaTek İşlemcilerde Bug Tespit Edildi

MediaTek işlemcilerde yer alan bir hata, zararlı yazılımlara kapı açıyor

MediaTek İşlemcilerde Bug Tespit Edildi

Çin merkezli işlemci üreticisi MediaTek'in işlemcilerinde ortaya çıkan bir açık, Android işletim sistemli cihazların güvenlik sorunuyla karşı karşıya kalmasına sebep oldu.

1454014918_mediatek-6750t.jpg

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR >> 

Çin merkezli MediaTek'in ürettiği işlemcilerde ortaya çıkan bir yazılım açığı, Android 4.4 sürümlü akıllı telefonlarda ciddi güvenlik açıklarının ortaya çıkmasına sebep oldu. Firma tarafından da kabul edildiği belirtilen bu açık, telefonların kötü amaçlı yazılımlara karşı savunmasız kalmasına neden oluyor. Bu açık üzerinden cihazlara izinsiz şekilde root/superuser yetkisi, format atma, cihaz kilitleme ve veri takibi gibi eylemler gerçekleştirilebiliyor.

Firmanın ilk etapta bu sorunu engellemek adına telefon üreticilerinin yazılım seviyesinde, cihazlarındaki "debug" özelliğini kapalı tutmaları gerektiğini belirtti. Hangi telefon modellerinin etkilendiğini açıklamayan firmanın bu sorunu gidermek için yazılım güncellemesi üzerinde çalıştığı da bilgiler arasında yer alıyor.


 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.