Güvenlik

Microsoft bilgileri NSA'e verdi!

Microsoft'un, NSA ile iş birliği yaptığı ortaya çıktı!


Son günlerde gündemi meşgul eden NSA’in casusluk faaliyetlerine ilişkin haberleri yayınlayan İngiliz The Guardian’ın yayınladığı yeni bilgiler tartışma yaratacak.


1374159678_1373628377almanya-da-prizma-endisesi-4721129400.jpg


Habere göre NSA muhbiri Edward Snowden’in açıkladığı yeni belgeler bilişim devi Microsoft’un, kullanıcı verilerinin takibi konusunda Amerikan istihbarat birimleriyle yakın işbirliği içinde olduğunu ortaya çıkardı.

Örgüt içi yazışmalardan derlenen bilgilere göre Microsoft, e-mail servisi Outlook aracılığıyla yapılan çevrimiçi mesajlaşmaların NSA tarafından takip edilebilmesi için outlook.com’daki şifrelemeyi teşkilata özel olarak kaldırmış.

Ajans’ın ayrıca mail yazışmalarında takma ad kullanımına olanak sağlayan bir özellikle ilgili şirketten yardım talep ettiği ve yaşanan sorunun tarafların işbirliğiyle aşıldığı anlaşılıyor. NSA, Outlook dışında Microsoft’a ait MSN ve Skype hesaplarına da doğrudan erişebiliyor....

NSA, MSN ve Skype hesaplarına doğrudan ulaşıyor

NSA, Outlook dışında Microsoft’a ait MSN ve Skype hesaplarına da doğrudan erişebiliyor. Yine şirkete ait online veri depolama hizmeti Skydrive’daki verileri de arşivleyip kontrol edebiliyor.

Microsoft, Guardian’ın konuyla ilgili sorularına verdiği yanıtta “yasal gerekler dışında hükümetlerle veri paylaşmadıklarını” söylüyor. “Mahremiyetiniz önceliğimiz” sloganını kullanan şirket, istihbarat birimleriyle özel bir işbirliği içinde olduğu iddialarını reddediyor.

İnternet şirketlerini küresel veri takibinin işbirlikçisi olmaya zorlayan Prizma programı, Amerikan hükümetiyle Silikon Vadisi arasında yaşan gerilimi arttıracak gibi görünüyor.

Yorumlar
ali
Sanal olan hicbirseye guvenmeyin.aman bana ne olcakki diyen bos kafali zihniyetten olmayin.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.