Güvenlik

Microsoft: Rusya siber saldırı gerçekleştirdi

ABD merkezli teknoloji şirketi Microsoft, Kasım ayında yapılacak seçimler öncesi Rus hackerlerin ABD’li siyasi grupları hedef aldığını iddia etti.

Microsoft: Rusya siber saldırı gerçekleştirdi

Siber saldırılar son yıllarda dünya gündemini meşgul eden konuların başında bulunuyor. Teknoloji dünyasında ülkeler arasında siber savaşlardan söz edilirken bu savaşların getirdiği zararlar da giderek daha fazla oluyor. Siber saldırılarla ilgili ortaya atılan bir iddia ise iki ülkeyi karşı karşıya getirdi.

Microsoft: Rusya siber saldırıda bulundu

ABD merkezli çok uluslu teknoloji şirketi Microsoft, Rus hükümetine bağlı bir grup hackerin muhafazakâr olarak bilinen Hudson Enstitüsü ve Uluslararası Cumhuriyet Enstitüsü kurumlarına siber saldırıda bulunduğunu duyurdu. Rus hackerlerin ABD’li iki kurum adına sahte web siteleri kurduğunu belirten şirket, ayrıca aynı hackerların ABD senatosuna aitmiş gibi görünen 3 ayrı site daha tasarladığını bildirdi. Fakat şirket yetkilileri, bahsettikleri siber saldırıların Rus hükümetiyle nasıl bağlantısı olabileceğine ilişkin bir veri sunamadı.

Rusya iddiaları reddetti

Diğer taraftan, Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, ABD'deki muhafazakar düşünce kuruluşlarından bilgi çalmaya çalışan Rus hackerları engellediğini iddia eden ABD'li yazılım şirketi Microsoft'un bu iddiasına anlam veremediklerini söyledi.
Peskov düzenlediği basın toplantısında Microsoft şirketinin iddialarına ilişkin "Bu iddia karşısında tepkimiz, alışılmış şekilde olacak: Hangi hackerlardan bahsedildiğini bilmiyoruz, seçimlere nasıl bir müdahaleden bahsedildiğini bilmiyoruz. Biz ABD'den seçimlere bir müdahale olmadığının doğrulamasını duyuyoruz" yanıtını verdi.

Daha önce de benzer iddialar vardı

Rusya’nın 2016 yılında gerçekleşen ABD Başkanlık Seçimleri’ne müdahale ettiği iddiaları ABD basını ile Donald Trump’ı defalarca karşı karşıya getirmişti. Öte yandan ABD Adalet Bakan Yardımcısı Rod Rosenstein, özel savcı Robert Mueller tarafından yürütülen soruşturma sonucu 12 Rus ajanının siber saldırıda bulunduğunu ama saldırıların seçim sonuçlarını etkilemediğini duyurmuştu.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.