Güvenlik

Mobil dünya tehlike altında!

Trend Micro'nun hazırladığı güvenlik raporu korkuttu!

Mobil dünya tehlike altında!

Güvenlik yazılımları ve çözümlerinde dünya lideri Trend Micro’nun hazırladığı güvenlik raporuna göre, mobil tehditler hızla artarken, kurumlar hedefli saldırılardan kurtulamıyor. 

TrendLabs 2013 yılı ikinci çeyreği siber güvenlik sonuçlarına göre, mobil zararlı yazılımlar, sayılarının fazlaca artmasının da ötesine geçerek en önemli problem olarak karşımıza çıkıyor. Bu çeyrekte, OBAD zararlı yazılımı ve “Master Key” açığının ortaya çıkması, Android ekosistemindeki açıkların bulunmasında siber suçluların ne denli kabiliyetli olduğunu gösteriyor. Bu yılın ilk çeyreğinde 509 bini bulan kötü amaçlı ve yüksek risk taşıyan Android uygulama sayısı, ikinci çeyrekte 718 bini aşıyor. 

1377766895_android-phone.jpg

Rapora göre, dünyanın birçok bölgesinde bankacılık işlemlerine yönelik gerçekleştirilen saldırıların oldukça arttığı bir dönemden geçiliyor. Çevrimiçi bankacılık güvenliği konusundaki bilincin hızla artması gerektiği öne çıkarken, siber saldırganların sosyal mühendislik yöntemleriyle kullanıcıları kandırması da göze çarpıyor. Açıkların ifşa edilmesi bu çeyreğin en fazla konuşulan konularının başında geliyor. 

İstenmeyen e-posta üreticilerinden biri de Türkiye

Kurumlar içinse “Hedefli Saldırılarla” mücadele etmek gün geçtikçe zorlaşıyor. Daha çok Asya/Pasifik’te yürütülen Naikon ve Safe saldırılarında kurbanların IP adreslerinin dünyanın 100 ülkesine dağılması kurumların karşılaştıkları sorunları gözler önüne seriyor. Kurumsal ağları proaktif çözümlerle korumanın hedefli saldırılar karşısında kurumların savunmasını güçlendirmenin önemini ortaya koyuyor. 

Güvenlik yazılımları ve çözümlerinde dünya lideri Trend Micro’nun raporuna göre, Türkiye, en çok istenmeyen e-posta gönderen ilk 10 ülke arasındaki yerini koruyor. Bununla birlikte Türkçe de en fazla istenmeyen e-posta gönderilen dillerden biri olma özelliğini taşıyor. 

Raporun detaylarına;

http://www.trendmicro.com.tr/media/misc/2q-2013-trendlabs-security-roundup-tr.pdf

adresinden ulaşabilirsiniz.

Yorumlar
Yardııım !
Merhaba , bu fotoğraf makinesi için hafıza kartı bakıyorum da ikili hafıza kartını okumuyo gibi bi şey okudum dogru mu biliyo musunuz acaba micro sd kartı okumuyor muu ?
Cevapla
Misafir
ya arkadaş bu güvenlik şirketleri bu pastadan da pay kapmak için nasıl cıhırtkanlık yapıyolar Allah bilir o virüslerin çoğunu da kendileri çıkartıyordur.
Cevapla
Misafir
synen dostum s4 kullaniyorum iphone amele işi bence virüs mu var antivirüs de var ben kullanıyorum en azından kisitli ios dan bin kat iyidir
Cevapla
ali
Yok ya,en iyi android.viruslu ama animasyonlu ekrani var,sonra 2gb ram var,55cekirdek falan filan.virus olsn sorun diil.iphone amele isi.dimii
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.