Güvenlik

NSA, Google Play Store ve Samsung Apps'ı hackledi mi?

Edward Snowden yayınladığı belgelere göre, ABD Ulusal Güvenlik Kurumu NSA, milyonlarca kullanıcının bilgilerine ulaşabilmek için Google Play'i Samsung''un uygulama mağazasını hack'lemeyi planlamış.

NSA, Google Play Store ve Samsung Apps'ı hackledi mi?

İlk olarak Edward Snowden tarafından geçtiğimiz yıllarda NSA (ABD Ulusal Güvenlik Ajansı)'nın gerçekleştirdiği yasadışı faaliyetlerde birçok ülke liderinin dinlendiğini açıklamış ve kızılca kıyamet kopmuştu. ABD tarafından milli güvenliğin sağlanması amacıyla kurulan ve skandalların merkezinde olan kurum hakkında yeni bir bilgi daha geldi.

ABD Ulusal Güvenlik Kurumu NSA'nın küresel ve kitlesel dinleme ve izleme programı hakkında belgeleri sızdıran Edward Snowdenakıllı telefon kullanıcılarını yakından ilgilendiren yeni bir belge yayınladı. The Intercept'in Edward Snowden'den elde edilen yeni belgelere dayandırdığı haberine göre NSA, kitlesel dinlemeler için bir dönem Google Play'i ve Samsung'un uygulama mağazasını hacklemeye çalıştığı söyleniyor.

1432320103_img20150522212210.jpg

Söz konusu habere göre ABD Ulusal Güvenlik Kurumu (NSA)  Google Play ve Samsung apps'a sızıp bu platformu kullanarak akıllı cihazlarına uygulamalar yükleyen Android kullanıcılarına malware (Kötü amaçlı yazılım) bulaştırmayı planlamış.

2011 ve 2012 yıllarında gündeme gelen 'IRRANT HORN' adındaki bu proje kapsamında dünya çapında milyonlarca kullanıcının bilgisine ulaşmayı hedefleyen kurumun planı devreye sokup sokmadığı ve eğer plan devreye sokulduysa ne ölçüde başarı sağladığı hakkında bir bilgi ise bulunmuyor. Samsung ve Google'dan yayınlanan belge hakkında henüz bir açıklama yapılmış değil.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.