Güvenlik

NSA ve İngiliz casuslar akıllı çip üreticisi Gemalto'ya saldırdı

Milyonlarca kullanıcının ses ve mobil veri bilgileri tehdit altında.


Cep telefonları, banka kartları ve biyometrik pasaportlar için akıllı çipler üreten Hollanda merkezli firma Gemalto'nun veritabanı, Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) ve İngiltere Hükümet İletişim Merkezi (GCHQ) tarafından hacklendi.  80 ülkede faaliyet gösteren ve 450 kablosuz ağ sağlayıcına çip tedarik eden Gemalto'nun müşterileri arasında Verison ve AT&T gibi dünyanın önde gelen operatörleri de bulunuyor. 

Yılda iki milyonun üzerinde çip üreten firmanın hisseleri şimdiden %10 seviyesinde değer kaybetmiş durumda. NSA ve İngiliz İstihbarat Kurumu'nun saldırısı sonrası milyonlarca kişiye ait ses kaydı ve mobil veri bilgileri elde edilebilir.

Gemalto cephesinden gelen açıklamada; konuya ilişkin araştırma yapmak için tüm teknik ekipmanların harekete geçirileceği belirtildi. NSA ve İngiliz İstihbarat Kurumu cephelerinden ise konuya ilişkin henüz bir açıklama yapılmadı. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.