Güvenlik

Önemli uyarı! Şifrelerinizi mutlaka değiştirin!

Son olaylar sosyal ağlarda yoğun mesajlaşmaya neden oluyor. Ancak bu tehlikeye dikkat!

Önemli uyarı! Şifrelerinizi mutlaka değiştirin!

Son zamanlarda sanal kullanıcıların sosyal medyada yoğun şekilde bulunması siber suçluları da harekete geçirdi. Ülkede gerçekleşen son olayların popülerliğini kullanan korsanlar, düzenledikleri ilgi çekici sahte haber ve bilgilerle kullanıcıların ilgisini çekip virüslü linklere tıklamasına neden oluyor. Bu konuda uyarı yapan ESET, şu günlerde kullanıcılara şifrelerini değiştirmelerini ve karşılaştıkları linklere karşı daha dikkatli olmaları gerektiğini söyledi.

1370686530_sifre-hack.jpg

Özellikle son günlerde Facebook ve Twitter gibi sosyal ağlarda yaşanan mesaj yoğunluğu siber suçluların gözünü döndürdü. Virüslerini araya kaynatıp kullanıcılara yedirmeyi düşünüyorlar. Böylece gelir getirebilecek her türlü parola, şifre ya da hesap numaraları gibi kişisel bilgilere erişebilecekler.

Kötü yazılımlara ve virüslere karşı yapılması gerekenler:

1. Parolalarınızı ve şifrelerinizi değiştirin

2. Bugünlerde tanımadığınız kişilerin arkadaşlık isteklerini geri çevirin.

3. Tanımadığınız kişilerden gelen e-posta ve sms'leri açmayın.

4. Facebook güvenlik ayarlarınıza göz atın, gerekiyorsa değiştirin.

5. Facebook'da hakkınızda kımsında kısıtlı bilgi paylaşın. Adres, telefon gibi bilgileri paylaşmayın.

6. Açtığınız sitelere dikkat edin. Facebook yerine Fecabook, Fecbook, You Tube yerine yourtube, google yerine gogle gibi sitelere dikkat edin.

7. Hiçbir biçimde yardım amaçlı olarak kredi kartı numarası paylaşmayın, bilmediğiniz kişi ve şirketlere havale -EFT göndermeyin, bilmediğiniz kişilere kontör yollama işlemi yapmayın.

8. Sistem güncellemelerini ihmal etmeyin.

9. Sık sık virüs taraması yapın.

Yorumlar
mehmet
gogle örnek vermişsini gogle zaten googlenjavascript:void(0)ın :D
Cevapla
serdar saraç
tüm devletlerin gizli servisleri zaten takip ediyorlar her şeyimizi , hackerler takip etse görse ne olacak ki , en fazla açarız yeni bir hesap olur biter..
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.