Güvenlik

Şifrelerinize güveniyor musunuz?

Şifrelerinizi gözden geçirmenizde fayda var.


Trend Micro Akdeniz Ülkeleri Pazarlama Müdürü Pınar Uylum Terzioğlu, tahmini kolay ya da kolaylıkla kırılabilecek şifrelerin sosyal medya hesaplarının ele geçirilmesini kolaylaştırdığını söyledi.

Terzioğlu açıklamada, son günlerde sosyal medya hesaplarının çalınma sık sık çalındığını belirtti. "Sosyalleşme platformları o kadar gelişti ki artık çok kısa sürede istediğiniz kişinin hayatıyla ilgili çok önemli bilgilere erişebiliyorsunuz" diyen Terzioğlu, "Kullanıcılar, genellikle sosyal medya hesaplarında ne kadar çok veri barındırdıklarının farkında değil. Bazı kullanıcılar sosyal ağları kendi uzantıları görmelerinden dolayı kişisel bilgileriyle ilgili çok fazla detay paylaşımında bulunabiliyor. Tatil planları gibi kişisel bilgilerin sosyal medya üzerinden paylaşımı, bu bilgilerin yanlış kişilerin eline geçmesine sebep olabiliyor. En büyük problemlerden bir diğeri de sosyal medya hesapları için seçilen zayıf şifreler" değerlendirmesinde bulundu.

1402003282_img20140606001518.jpg

Kullanıcı adları ve şifrelerin çalınmasını önlemek için uzun ve karmaşık yol izlenmesi gerektiğine dikkat çeken Terzioğlu, bütün hesaplar için aynı şifreyi kullanmaktan da vazgeçilmesi gerektiğini anlattı.

"Tahmin edilebilir ya da kolaylıkla kırılabilecek şifreler, sosyal medya hesaplarının ele geçirilmesini kolaylaştırıyor" diyen Terzioğlu, "Tanımadığımız kişilerden gelen maillerdeki bağlantılara tıklamak da zararlı yazılımların bilgisayarımıza girmesine sebep olabiliyor" ifadesini kullandı.

Sosyal medyanın, bireylerin özel hayatlarıyla ilgili paylaşımda bulunduğu platform olmak yanında birçok sanatçı, ticari kuruluş, kamu kurumları ve siyasi lider tarafından da kullanıldığına işaret eden Terzioğlu, bu hesaplara yönelik siber saldırıların hedefine ulaşması durumunda ciddi iletişim krizlerinin ortaya çıkacağını kaydetti.

Terzioğlu, sosyal medyanın yükselişindeki en önemli faktörün akıllı telefon ve tabletlerin yaygınlaşması görüldüğüne işaret ederek, "Uzun süre mobil cihazlara yönelik tehditlerin çok ciddi olmadığı düşünülüyordu fakat bu platformların da zararlı yazılımların tehdidi altında olduğunun farkındayız. Günümüzde mobil platformlara yönelik tehditler büyük sorun yaratıyor" şeklinde konuştu.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.