Güvenlik

Sosyal Ağlarda Yapılan Kimlik Hırsızlıkları

Sosyal ağlar yaygınlaşırken gizlilikler de ortadan kalkmaya başladı. Gizli sorularınız artık tehlikede!


Çoğumuz şu günlerde Facebook ve Twitter'ı kullanıyoruz. Her ikisinin de hem kişisel hem kurumsal iletişim için çok değerli araçlar haline geldiği tartışılmaz bir gerçek. Ancak bu değerli araçları kullanmak ve paylaşımda bulunmak sizleri ne kadar risk altına sokuyor bu da bilinmeyen bir gerçek.

Facebook kullanıcıları, arkadaşları ve diğer insanlarla paylaştıklarının yanında, hangi ülkede tatil yapmak ister, en sevdiği 5 araba markası veya kahvaltı malzemesi nedir, en çok dinlediği müzik grubu hangisi gibi çok çeşitli küçük anketlerle sık sık karşılaşıyor. Bu anketleri doldurup sonuçlarına bakmak, sonra arkadaşlarınızın sonuçlarını görmek ve karşılaştırmakta bir çeşit eğlence sayılabilir tabi. Böyle bir eğlence de Twitter üzerinde dolaşıyor şu sıralar. Sizin vereceğiniz bilgiler doğrultusunda size bir muzır lakap oluşturuyor bu oyun.

İlk evcil hayvanınızın adı, annenizin kızlık soyadı, çocukluğunuzu geçirdiğiniz mahalle gibi sorulara verdiğiniz cevapların sonucunda komik bir isim veriyor size. Ancak oyun sırasında sizden alınan bilgilerin pek çok güvenli giriş sisteminde kullandığınız anahtar bilgilerle aynı olması elbetteki bir tesadüf değil.

Pek çok Web sitesi ve web uygulamasının, kullanıcılarının şifrelerini unutmaları durumunda kimlik doğrulaması yapmak için sordukları sorular genellikle bu Twitter oyunundakiler ile aynı sorular. Bu oyunu oynayarak kimlik bilgilerinizin çalınmasına veya hesaplarınızın ele geçirilimesine yardımcı olabilecek bilgileri kendi elinizle tanımadığınız kişilere vermiş oluyorsunuz. Henüz bu oyunun türkçesi olmadığı için tehdit Türk kullanıcılarını direkt olarak ilgilendirmiyor gibi gözükebilir. Ancak benzer oyunlar ve yöntemler zaman içerisinde bizim dilimizde de karşımıza mutlaka çıkacaktır. Bu Twitter kimlik hırsızlığı atağı bir yana, dikkat edilmesi gereken esas konu, bu tür oyunları oynarken veya sosyal ağ sitelerine yazarak vereceğiniz bilgilere kimlerin ulaşabileceğidir.

İnternette bilgi paylaşmaya başlamadan önce ne tür bilgileri paylaşacağınızı seçmek çok önemlidir. En sevdiğiniz müzik grubunu, şarkıyı veya çizgi roman kahramanını başkaları ile paylaşmakta bir sakınca yok elbette. Ancak çizgi roman kahramanınızı herhangi bir yerde şifre olarak kullandıysanız veya örneğin : "En sevdiğiniz çizgi roman kahramanı kim??" sorusunu güvenlik sorusu olarak seçtiyseniz bu bilgiyi sosyal ağlar gibi herkese açık yerlerde başka amaçla paylaşıyor olmanız ilerde başınızı ağrıtabilir.

Sonuç olarak, siber dolandırıcıların çok çeşitli yollarla ve çapraz sorgularla sizlerden bu bilgileri alabilmek için sürekli mesai halinde olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Dijital yaşamınızı sürdürürken, Internette paylaşacağınız her bilginin, iyi veya kötü niyetle bir yerlerde birileri tarafından kaydedildiğini unutmayıp önlemlerinizi en baştan alın.
Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.