Güvenlik

T.C. No sorgularken dikkat!

İnternet üzerinde işlem yaparken bulunduğunuz tehlikenin farkında mısınız?


Teknolojinin gelişmesi ile insanlar sanala yöneldi ve alışverişin yanı sıra birçok resmi işlem internet üzerinden yapılmaya başlandı. İnsanlar oturdukları yerden resmi kuruluşlarda sıraya girmeden işlemlerini birkaç tıkla yapabiliyorlar. Ancak büyük tehlikenin farkında değiller!

Peki, bu hizmetleri ne kadarı sağlıklı kullanıyoruz. Yaptığımız işlemler ne kadar güvenlidir. Hackerlerin rahatça kullandığı kapıyı açık bırakmış olabilir miyiz? Davetsiz misafirlerimiz olabilir mi? İnternette yaptığımız aramalara her zaman güvenmeli miyiz? Arama motorlarında arama yaptığımızda çıkan sonuçların hepsinin güvenilir olmadığı kesindir.

Arama sonuçlarımızda bize zarar vermek isteyen birçok site üst sıralara çıkmış olabilir. Ve biz güvenilir bir sitedir deyip oradan işlem yapabiliriz farkında olmadan.

1370261764_iletisimonlineislemler.jpg

Bilişim Suçlarına Karşı Mücadele Derneği: En basitinden birçoğumuz T.C. kimlik numarası sorgulaması yaparken bile çıkan sonuçlarda bu hizmeti veren devlet kurumunun sitesinin yanında birçok farklı site bulunuyoruz. İnternette gezen kullanıcılar "T.C. kimlik numarası sorgulaması" gibi bir arama yaptığında çıkan diğer sitelere de çok rahatlıkla girebilmektedir.

Yapılan araştırmalara göre, arama motorları en çok hackerların "internet korsanlarının" işine yarıyor. Dünyanın en çok kullanılan arama motoru Google, internet korsanlarının da en çok kullandığı platformlardan biri haline geldi. İnternet korsanları, Google ve diğer arama motorlarının fazla bilinmeyen özellikleri sayesinde her gün kendine yeni kurban seçerek, bu kurbanların bilgilerine ulaşıyor.

Bilişim Suçlarına Karşı Mücadele Derneği: İnternet korsanları, hiç ilgisi olmayan konularda sahte linkler oluşturarak arama motorları sonuçlarına giriyorlar. Yeterli bilince sahip olmadıkları için aramalarda genellikle ilk sayfada üst sıralarda çıkan bilgileri doğru kabul edip bu internet sitelerine yönelerek, yanıltıcı ve virüs dolu bu linklere tıklayan kişiler, birçok tehlikeden farkında olmadan etkileniyor. Kişilerin kimlik bilgileri ele geçiriliyor veya bilgisayarlarına zarar verilebiliyor.

PEKİ, GÜVENİLİR SİTELERİ NASIL ANLARIZ?

Bilişim Suçlarına Karşı Mücadele Derneği: İnternet kullanıcıları arama motorların da çıkan her sayfanın güvenilir olduğunu söylemek mümkün değil. Üstelik bu sayfalardaki bilgilerin doğruluğu da kesin değildir. Örneğin, TC kimlik numarası sorgulamak isteyen bir kişi, bu konudaki resmi siteleri araştırmak yerine, doğrudan arama motoruna 'TC Kimlik No Sorgulama' yazdığında resmi sitelerle hiç ilgisi olmayan onlarca siteler de sonuçlar arasında çıkmaktadır.

Bu sitelerde ise virüs veya diğer zararlı içerik bulunması sebebiyle bilgisayarlarına zarar vermekte, hatta bilgisayarlarından bilgilerin başka yerlere gitmesine sebebiyet vermektedirler. Bu sorunlarla karşılaşmak istemiyorsak devlet işleri ile ilgili aramalarında, devlet sitelerinin uzantısı olan GOV.TR uzantılı siteleri tercih etmeliyiz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.