Güvenlik

Türkiye siber saldırı altında!

Başta Garanti Bankası olmak üzere bazı Türkiye merkezli sitelere siber saldırı yapıldı. Bu yüzden bazı Türk siteler halen çalışmıyor.

Türkiye siber saldırı altında!

27 Ekim 2019 sabah saatlerinde başlayan ve 100 GB büyüklüğünde olduğu tahmin edilen siber saldırılarda başta Garanti Bankası olmak üzere Türk sitelerinin hedef alındığı görülüyor. Ayrıca bazı kamu kurum ve kuruluşlarının da saldırılardan nasibini aldığı da gelen haberler arasında yer alıyor. 

Yapılan saldırıların ağırlıklı olarak Garanti Bankası'nı hedef almış olduğu görülüyor. Bu saldırılar sonucunda Türk Telekom, Vodafone ve Turkcell altyapılarında kısmı çökmeler yaşandı.

Türkiye siber saldırı altında!

Yaşanan saldırı Garanti Bankası'nın hem internet sitesini (www.garantibbva.com.tr) hem mobil bankacılık uygulamasını etkiledi. Haberi hazırladığımız saatte hem site hem uygulamaya erişilemiyordu. Öte yandan akşam saatlerinde Garanti Bankası Twitter hesabından aşağıdaki mesaj paylaşıldı. 

Türk Telekom açıklama yaptı

Türk Telekom yaşanan durum ile ilgili aşağıdaki açıklamayı yayımladı:

27 Ekim 2019 Pazar günü yaşanan ‘Siber Saldırı’ ile ilgili Türk Telekom olarak halkımızı ve paydaşlarımızı bilgilendirme sorumluluğumuz çerçevesinde Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kıraç açıklamada bulunmuştur:  

“Dünyada pek çok kurumun hatta devletlerin maruz kalabildiği siber saldırılardan birini biz de ülkemizdeki bazı kuruluşlara yönelik olarak yaşamak durumunda kaldık. 

Saldırı, Türkiye’nin bilgi, iletişim ve teknoloji şirketi Türk Telekom’un alanında yetkin siber güvenlik uzmanları tarafından zamanında müdahale edilerek durdurulmuştur. 

Ülkemizin en büyük Siber Güvenlik Merkezine sahip olan şirketimizin aldığı önlemlerle yurt içi ve yurt dışı internet trafiği herhangi bir olumsuzluğa meydan vermeksizin normal seyrinde devam etmektedir. 

Diğer operatör ve servis sağlayıcılarını da etkilemiş olan saldırıya karşı bu kuruluşlar da bildiğimiz kadarıyla gereken çalışmaları yürütmektedirler. 

Benzer durumlar her zaman olabilir. Önemli olan buna karşı hazırlıklı olmaktır. Türk Telekom’un her türden saldırıya karşı savunma sistemi sağlamdır… 

Vatandaşlarımızın iletişim teknolojilerinden huzur içinde yararlanması birinci önceliğimizdir…”​​​ 

Konuyla ilgili resmi bir açıklama yapılmasa da konunun uzmanları saldırıların DDoS türünde olduğunu ve yurtdışı kaynaklı olduğunu belirtiyor. Bir iddiaya göre bu saldırıların ülkeler arası siyasetle ilgili bir yönü de bulunuyor.

Yorumlar
ha
siyaset mi ? DDoS paketin icerisinde mesaj mi vardi ? packet header i paylasirmisiniz.
Cevapla
Ad
Türk Telekomun internet hızında değişiklik olmamıştır
Cevapla
Naime
28 _10_2019 saat 9 da TV sinyalini ulaşmadığı fakat bağlantı aletinin tam perfonmansla çalıştığını görmem aklıma izlememizin engellendiğini aklıma getirdi umarım böyle bir düşünce olmamıştır.
Cevapla
Tayfun
"Bir iddiaya göre bu saldırıların siyasi bir yönü de bulunuyor." diye mesnetsiz kaynaksız yaklaşımla nereye varabilirsiniz. Adama gibi habercilik yapıp bilinen iki cümle bilginin fazlasını öğrenmeye çalışın sizi izleyelim. Masabaşı haberciliği iki tane de olta ile çok gitme bu yaklaşım. Saygısızlar.
Cevapla
Fatih
Özgür bey'in yorumuna güveniyorum. Bunda nasıl bir art niyet gördünüz. Neden gücünüze gitti!
Özgür Çetin
Tayfun kardeş. İddia dedik. Araştıracak bir konu olsa araştırır yapardık zaten. Kimsenin bir bilgisi olmadığı bir konuda ne gibi bir araştırma yapmamızı bekliyorsun? Varsa bildiğin yaz öğrenelim.
Yorumcu
Demekki garantide degilmişiz...
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.