Güvenlik

Türkiye’de şirketler siber saldırılarla karşı karşıya

Cisco, gelişmiş kötü niyetli yazılım korumasıyla, sayıları 60 milyona ulaşan internet, e-posta ve bulut web güvenliği çözümleri kullanıcılarını koruyor.


Cisco’nun 2014 Yıllık Güvenlik Raporu, küresel güvenlik açıkları ile sistemlere, uygulamalara ve kişisel ağlara yönelik tehditlerin endişe verici seviyelere ulaştığı günümüzde Türkiye’de işletmelerin eşi görülmemiş seviyede siber saldırılara maruz kaldığını ortaya koyuyor.

Güvenlik tehditlerinin hızla evrim geçirdiği bir ortamda, dünya çapında endişe yaratan tehditlerin sayısı 2013 yılında bir önceki yıla göre yüzde 14 oranında yükseldi. Fortune 500 listesinden dünyanın en büyük şirketlerinin 30’undan oluşan bir örnek grubun tamamı kötü niyetli yazılımlar içeren web sitelerine ziyaretçi akışı sağlanırken, özellikle enerji, petrol ve gaz sektörlerinde bu tür saldırılar açısından kaydadeğer bir artış görüldü.

1396003341_alifuatturkay.jpg

Cisco Türkiye Güvenlik Ürünleri Satış Müdürü Ali Fuat Türkay, konu ile ilgili olarak “Türkiye’deki işletmeler için artık mesele siber saldırıya maruz kalıp kalmayacakları değil, ne zaman maruz kalacakları... Bilişim güvenliğinden sorumlu yöneticiler, sürekli kısıtlanan bütçeler ve zayıf düşen BT ekiplerine rağmen riski giderek artan ağlarda büyük hacimlerde veriyi korumak, özellikle bulut üzerinde verinin güvenle yönetilmesini sağlamak, özel çözümler için üçüncü şahıslarla çalışmanın riskini değerlendirmek gibi artan baskılarla yüzleşiyor” açıklamasında bulundu.

Akıllı mobil cihazların ve bulut bilişimin hızlı büyümesi sebebiyle tehdit ve çözümler de hızla artıyor. Siber suçlular tek tek bilgisayar veya cihazlara erişim sağlamaktansa internet altyapısını hedeflerken şifre ve kimlik bilgilerini çalmak, özel bilgileri sızdırmak ve ele geçirmek gibi yollara başvuruyor.

Rapordan Önemli Noktalar:

  • Cisco 2014 Yıllık Güvenlik Raporu, mobil cihazlara yönelik kötü niyetli yazılımların yüzde 99’unun Android cihazları hedef alması, Java’nın online suçlular tarafından en sık kullanılan ve suistimal edilen programlama dili olması, çok amaçlı Truva atı virüslerinin toplam virüs vakaları içinde web üzerinden en sık iletilen kötü niyetli yazılım olması gibi bazı öne çıkan sorunlara dikkat çekiyor.
  • Enerjinin yanı sıra, ecza, kimya ve elektronik üretim endüstrisi gibi belirli sektörler, tarihsel olarak en yüksek kötü niyetli yazılım oranlarına ulaştı.
  • Rapor, 2014 yılında tüm dünyada 1 milyondan fazla güvenlik profesyoneli açığı olduğunu belirtirken, pek çok kuruluşun, geniş çaplı ağları sürekli izleyip sızmaları tespit etmek ve uygun korumaları zamanında ve etkin şekilde uygulamak için gerekli olan kadro veya sistemlere sahip olmadığını ortaya koyuyor.

60 milyondan fazla kullanıcı koruma altında

Son teknoloji ürünü güvenlik çözümlerine yönelik yüksek talebi öngören Cisco ve Sourcefire, İçerik Güvenliği Çözümleri kullanan 60 milyondan fazla kurumsal ve ticari kullanıcıyı korumak için Gelişmiş Kötü Niyetli Yazılım Koruması’nı Cisco’nun Web, E-Posta Güvenlik Uygulamaları ve Bulut Web Güvenlik Hizmetini içeren İçerik Güvenliği ürün portföyüne entegre etti.

Gelişmiş Kötü Niyetli Yazılım Korumasının verimi, siber saldırıları tespit etmek ve bu saldırılara karşı koruma sağlamak için Cisco ve Sourcefire’ın akıllı bulut güvenliği ağlarının entegre edilmesinden geliyor. Çözüm, ayrıca saldırı öncesinde, sırasında ve sonrasında genişletilmiş ağın tamamında sürekli takip ve analiz ile gelişmiş tehditlerin geriye dönük onarımını sağlamak için sürekli evrimleşiyor.

Müşteriler, Sourcefire’ın gelişmiş tehditler konusundaki derin bilgi birikimini ve analiz uzmanlığını Cisco’nun lider E-Posta ve Web Güvenliği çözümleriyle birleştirerek, benzersiz bir görünürlük ve kontrolün yanı sıra, gelişmiş kötü niyetli yazılım sorunlarını çözmeye yönelik maliyet etkin ve kusursuz bir yaklaşımdan da faydalanıyor.

 

Ali Fuat Türkay, konuyla ilgili olarak, “Gelişmiş Kötü Niyetli Yazılım Koruma çözümümüz, insanlara, kurumlara ve teknolojilere olan güveni yeniden tahsis etmek için, savunucuları genişleyen saldırı yüzeyleri hakkında gerçek zamanlı bilgiyle güçlendirmenin yanında, müşterilerimize de ağdan uç noktalara kadar her yerde en iyi gelişmiş kötü niyetli yazılım koruması sağlıyor” ifadesini kullandı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.