Güvenlik

Türkler telefonuna sahip çıkıyor ama hatalı kullanıyor

Araştırmalara göre, çalışanların attığı yanlış adımlar, veri hırsızlığının başlıca nedenleri arasında.


Kurumsal alanda uç nokta koruma çözümlerinde lider şirket Kaspersky Lab için araştırma şirketi B2B International tarafından gerçekleştirilen “2013 Global Kurumsal BT Güvenlik Riskleri Araştırması”nın bulgularına göre, çalışan hataları, gizli kurumsal bilgilerin dışarıya sızmasına yol açan BT iç güvenlik kazalarının başlıca sebeplerinden birisini oluşturuyor.

Şirket çalışanlarının günlük görevlerini yerine getirmek için kullandıkları yazılımlardaki güvenlik açıkları, BT iç güvenlik kazalarının en önemli nedenlerinden biri. Şirketlerin %39’u bu problemi gündeme getiriyor. Bunun yanı sıra çalışan hataları nedeniyle ortaya çıkan farklı tip kazaların hacmi de oldukça yüksek… Şirketlerde ortaya çıkan BT iç güvenlik kazalarının beş farklı tipinden dördünün çalışanların hatalı aksiyonlarıyla yakından ilişkili olduğu tespit edilmiş durumda…

1380879754_kl-android2.jpg

Araştırmada katılımcıların yaklaşık %32’si, çalışan hatası sonucu oluşan sızıntılardan bahsediyor. Şirketlerin %30’u ise, bir çalışanın hatası sonucu kaybolan veya çalınan mobil cihazlar nedeniyle ortaya çıkan kazaları belirtiyor. Ankete katılan şirketlerin %19’u, çalışanlar tarafından gerçekleştirilen kasıtlı sızıntılar olduğunu raporlarken, mobil cihazların hatalı kullanımı sonucu ortaya çıkan kazalar (mobil e-posta istemcileri veya mesajlaşma yoluyla) ise ankete katılan şirketlerin %18’inde tespit edilmiş durumda.

Aynı zamanda katılımcıların ortalama %7’si, şirket operasyonlarına ilişkin kritik derecede gizli bilgilerde yaşanan sızıntıların çalışanlardan kaynaklandığını açıklıyor. Kritik derecede hassas verilerde yaşanan sızıntılar, en çok çalışanlar mobil cihazlarını kaybettiğinde ya da çaldırdığında gerçekleşiyor. Katılımcıların %9’u bu tip kazaları daha önce yaşamış.

TÜRKİYE’DE DURUM NE?

Kaspersky Lab Türkiye Genel Müdürü Sertan Selçuk, Türkiye’de de çalışan hatalarından kaynaklı BT iç güvenlik kazalarının sıkça gündeme geldiğini açıklıyor. Aynı araştırma şirketinin Türkiye için yaptığı çalışma da bunu açıkça ortaya koyuyor. Buna göre çalışanların mobil cihazlarını çaldırmalarından kaynaklanan kazaların oranı, 2013’te %26’ya ulaşmış. Yine şirketlerin %12’si, kritik derecede gizli bilgilerde yaşanan sızıntıların çalışanlardan kaynaklandığını açıklamış. Türkiye’de mobil cihazların hatalı kullanımı sonucu ortaya çıkan kazaların oranı ise %19’la yine dünya ortalamasının üstünde…

TAM KAPSAMLI GÜVENLİK ÇÖZÜMLERİ TERCİH EDİLMELİ

Türkiye’de çalışan hatalarından kaynaklanan kaza oranlarının global yüzdelerin üstünde olmasına dikkat çeken Sertan Selçuk, “Ülkemizde çalışanları BT tehditlerine karşı eğitmek, şirket içinde uygulanmak üzere güvenlik politikaları geliştirmek ve uygulandığından emin olmak, bu tip kazaları engelleyebilir” diyor. Kaspersky Endpoint Security for Business gibi özel bir güvenlik çözümü kullanmanın da faydasına dikkat çeken Selçuk, “Bu ürün, hem masaüstü bilgisayarları hem de mobil cihazları koruyan bir bileşene ve aynı zamanda onları etkin bir şekilde yöneten yetkinliğe sahip olduğundan, çalışanların tüm cihazlarının güvenliği garanti edilebilir” diye açıklıyor.

“Bu platformun sunduğu avantajlar, bir kurumun BT altyapısı için en iyi seviyede güvenlik sağlamakla kalmaz, aynı zamanda şirketin BT güvenlik politikalarının uygulanmasına da destek olur ve hatta güvenlik politikalarının olmadığı durumları da telafi eder.”

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.