Güvenlik

Yaz aylarında artan kayıp vakalarına dikkat!

Son dönemlerde sıkça yaşanan çocuk kayıp ve istismarları aileleri tedirgin etmeye devam ediyor. Veriler yaz aylarında kayıp vakalarının yüzde 25 arttığını gösteriyor. Okulların tatile girmesi ile çocuklarına göz kulak olmanın en güvenilir yollarını arayan


Avrupa’da her iki dakikada bir Amerika Birleşik Devletleri’nde ise 40 saniyede bir çocuk kayıp olarak kayıtlara geçiyor. Ülkemizde ise sayısı 30 bini bulan kayıp çocuk vakalarına her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Özellikle yaz aylarında artış gösteren kayıp vakalarını önlemek için iki Türk mühendis Haluk Gökçe ve Barış Dur’un geliştirdiği "Çocuk Takip Sistemi" artan çocuk kayıplarının önüne geçmek için son teknolojik donanımları kullanarak, ebeveynlerin çocuklarını rahatlıkla takip edebilmelerini sağlıyor.

Çocuğunuz için bir kol saati ve akıllı cihazlarınıza indireceğiniz bir uygulamadan oluşan Kuzzum Çocuk Takip Sistemi, akıllı telefon, tablet ve bilgisayar üzerinden çocuğunuzun konumu hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlıyor.

1465985315_20160614112630375.jpg

Çocuklara özel tasarım

Kuzzum Çocuk Takip Sistemi, çocuklar için özel olarak tasarlanan Kuzzum GPS Akıllı Saat ve Kuzzum uygulaması olmak üzere iki parçadan oluşuyor. Kol saati, hafif ve çocukları rahatsız etmeyecek şekilde tasarlanmasının yanında görünüş itibariyle de çocukları cezbediyor. Ortalama 2 günlük bir pil ömrüne sahip olan Kuzzum saatleri, 1 saat gibi kısa bir sürede şarj edilebiliyor. Uygulama ise akıllı cihazlara yüklendiği andan itibaren basit ve kolay bir kullanım imkanı sağlıyor.

Kuzzum Çocuk Takip Sistemi, GPS ve GSM teknolojilerini kullanarak bilgisayar, android telefon, tablet, iphone ya da ipad aracılığıyla çocuğunuzun nerede olduğunu harita üzerinde izlemenizi sağlarken geçmişte nerelerde gezdiğinin bilgisini de veriyor. Ayrıca saatin üzerinde bulunan iki düğme sayesinde çocuk, anne ya da babasını istediği zaman kolayca arayabiliyor. Acil durumlarda sistemde bulunan SOS düğmesi sayesinde 3 saniye içerisinde "Acil Durum Modu" devreye girerek kayıtlı olan numaraları arıyor.

Çocuğunuza "Güvenli Bölge" oluşturun

Sistemin dikkat çekici bir diğer özelliği ise anne babaların akıllı cihazlardaki uygulama üzerinden belirleyebilecekleri "Güvenli Bölge" uygulaması. Bu uygulama sayesinde çocuğunuzun bulunduğu konumları göz önüne alarak belli bir güvenli bölge çemberi oluşturabilir, çocuğunuz bu alan dışına çıktığı an uygulama tarafından uyarılabilirsiniz.

Pedagoglar öneriyor

Türk mühendisler tarafından geliştirilen Çocuk Takip Sistemi tasarım aşamasında uzman pedagogların da görüşleriyle şekillendirildi. Pedagoglar küçük yaşlardaki çocukların anne ve babalardan uzak kaldığı zamanlarda kendilerini güvende hissetmesi için Çocuk Takip Sistemi’nin önemli bir etken olduğunu belirtiyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.