Güvenlik

Yeni çıkan virüse dikkat!

Yeni çıkan bir virüs, kendini BIOS Rom' a yazarak temizlenmesini imkansız hale getiriyor.


Piyasada bir çok ücretli yada ücretsiz anti virüs yazılımları bulunmakta ve bilgisayarlarımızı zararlı yazılımlardan korumak için çalışmaktadırlar. Fakat şu sıralar öyle bir virüs çıktı ki anti virüs yazılımları bu virüsü temizleyemiyor.

Kendini BIOS Rom' a saklayan Trojan.Mebromi isimli virüs, bilgisayar açıldığı anda devreye giriyor. İşletim sistemi açılmadan devreye giren bu virüs, kendini sabit diske kopyalıyor.

Virüs açılışta sabit diske kopyalandığı için, eğer anti virüs yazılımınız var ise bulup temizliyor ama bilgisayarınızı kapat açtığınızda yada yeniden başlattığınız tekrar BIOS ROM aktif olduğu için kendini yeniden kopyalıyor ve bu süreç devamlı böyle gidiyor.

Anti virüs firmaları ise önlem olarak virüsü hiç bilgisayara bulaştırmamak için çalışıyor. Bunun nedeni ise gelen açıklamalara göre, BIOS' a bulaşan virüsü temizlemeye çalışmak son derece riskli bir işlem olduğu söyleniyor. Yapılan bir hata anakartın çalışmamasına neden olabileceği de belirtiliyor. Bu nedenle anti virüs firmaları virüsü bulaştırabilecek yazılımları önceden tespit edip engellemek için çaba sarf ediyor.

Şuan için önceden engelleme işlemini bir çok firma gerçekleştirmiş bulunuyor ama her geçen gün virüs üreticileri yeni yollara başvuruyor.

Tavsiyemiz mutlaka bir anti virüs yazılımı edinin ve sürekli olarak güncel tutun.

Yorumlar
Misafir
bence kötü oyunda olbilirdi ve özelikle kız oyunu
Cevapla
Misafir
biosu güncellesek virüs yine gitmez mi
Cevapla
Misafir
Bious güncellemesi var olan yazılımın üzerinde değişiklik yapılmasıyla gerçekleşiyor. Yani tamamen biosa format atmıyor bu nedenle virüse bir şey olmuyor. Ama tabiki anakartı yetkile servise görütürüp biosa format attırabilirsiniz.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.