İnceleme

Astell&Kern AK Jr inceleme

Ses konusundaki deneyimleri ile ön plana çıkan Astell & Kern’ün AK Jr modelini masaya yatıyoruz. Astell & Kern AK Jr konser ambiyansını cebinize taşıyor.

Astell&Kern AK Jr inceleme

Müzik tutkunları, kaliteli müzik için genellikle büyük ebatlara sahip DAP modellerini tercih etmek zorunda kalıyordu. Ses konusundaki deneyimleri ile ön plana çıkan Astell & Kern firması, AK Jr modeli ile bu handikapı ortadan kaldırıyor. Boyutuna göre sunduğu özellikler ile konser ambiyansını cebinize sığdıran Astell & Kern AK Jr’ı masaya yatırıyoruz.

Astell & Kern AK Jr inceleme

Tasarım konusunda AK yine yanıltmıyor

Apple’ın iPod ile müzik çalar konusunda bir devrim yarattığı su götürmez bir gerçek. Ak Jr da bu zamana kadar kullandığım müzik çalarlar arasında kullanım açısından sunduğu kolaylıklar ile bende iPod’daki etkiyi yaratmayı başardı.

1491306128_astell-kern-ak-jr-inceleme-3.jpg

Cihazın sağ tarafında konumlandırılmış olan sonsuz döndürmeye sahip olan ses açma butonu, sol tarafta yer alan ileri, geri ve başlatma tuşları AK Jr’ın kullanımında büyük kolaylık sağlıyor. AK Jr’ın tasarım açısından en çok beğendiğim bir diğer özelliği ise malzeme kalitesi oldu. Alüminyum kasa, AK Jr’ı daha elinize alır almaz pahalı bir müzik çalar kullandığınızı size hissettiriyor.

Kullanışlı arayüz

Cihazın oldukça kullanışlı bir arayüzü var. Dokunmatik ekranı sayesinde dilediğiniz şarkıya, albüme veya şarkıcıya kısa süre içerisinde ulaşabiliyor ve listeler hazırlayabiliyorsunuz.

1491306119_astell-kern-ak-jr-inceleme-1.jpg

Equalizer konusunda ise AK Jr, klasik 5 band equalizer ayarlarının yanında bir de Equalizer PRO özelliği sunuyor. Equalizer PRO özelliği dinlediğiniz şarkıya göre seste küçük değişiklikler yaparak, parçaları daha sıcak bir yapıda dinlemenizi sağlıyor.

AK Jr’ı kimler satın almalı?

AK Jr, 24 Bit temelli bir müzik çalar olduğu için iTunes Store gibi mağazalardan satın almış olduğunuz 16 Bit çözünürlüklü parçalar pek istenilen tadı vermiyor. Hele bir de parçalar FLAC değilse, tüm diğer üst seviye müzik çalarlar gibi AK Jr da sadece yüksek sesli müzik dinleme aleti olmaktan öteye geçemiyor.

1491306134_astell-kern-ak-jr-inceleme-4.jpg

Eğer FLAC ve 24 Bit çözünürlüğünde müzik arşiviniz varsa AK Jr’a yönelmenizi tavsiye ediyorum. AK Jr’ın, 24 Bit konusunda boyutuna ve fiyatına göre oldukça başarılı olduğunu söyleyebilirim.

Astell & Kern AK Jr teknik özellikleri

Astell & Kern AK Jr; bir adet Wolfson WM8740 DAC çipi ile geliyor. Oldukça dengeli bir yapıda olan Wolfson WM8740 DAC çipi, farklı türlerdeki müziklerin ses karakterini değiştirmeden direkt olarak müzik severler ile buluşturuyor. 24bit / 192 kHz çözünürlüğü destekleyen AK Jr ses formatı açısından oldukça geniş seçeneklere sahip.

AK Jr; WAV, WMA, AAC, AIFF, MP3, FLAC, Apple Lossless, OGG, APE ve DSF formatındaki müzik dosyalarını çalabiliyor.

8.9mm kalınlığındaki AK Jr sadece 98 gram ağırlığa sahip. 3.1 inç büyüklüğünde 240 x 400 piksel çözünürlüğünde dokunmatik LCD ekranın yer aldığı AK Jr, 64 GB dahili depolama birimi ile geliyor. microSD desteği sayesinde cihaza 256 GB’a kadar SD kart takabiliyorsunuz.

1491306124_astell-kern-ak-jr-inceleme-2.jpg

AK Jr’ı isterseniz bir müzik çalar olarak kullanabilir, isterseniz de USB ile PC’ye bağlayarak DAC olarak kullanabilirsiniz. Cihazda yer alan ve USB ile şarj olan 1.450 mAh’lık batarya sayesinde uzun süreler müzik dinleyebilirsiniz. Son olarak AK Jr.’ın sahip olduğu Bluetooth 4.0 ile kablosuz kulaklıklarınızı da bağlayabileceğinizi belirtelim.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.