İnceleme

Ekrandan parmak izi okuma teknolojisini denedik (Video)

Son aylarda yaygınlaşan akıllı telefonlarda bulunan ekrandan parmak izi okuma teknolojisini denedik. İşte artıları ve eksileriyle bu teknoloji.

Ekrandan parmak izi okuma teknolojisini denedik (Video)

Telefonlarda ön yüzde ve arka yüzde yer kaplamaması için üreticiler parmak izi okuma teknolojisini ekrana entegre etmeye karar verdi. Günümüzde birkaç telefonda bulunan bu özellik Huawei Mate 20 Pro'da da bulunuyor.

Ekrandan parmak izi okuma teknolojisini denedik (Video)

Ekrana entegre olan parmak izi okuma teknolojileri standart parmak izi okuyuculara göre bazı avantaj ve dezavantajlara sahip. Kullanım sırasında havalı görünen bu teknoloji, ıslak el ya da ıslak ekranda tam olarak çalışmıyor. Ayrıca ekranı korumak için kaplama yaptırırsanız parmak izi okuyucu da devre dışı kalıyor. Bu yüzden bu özelliğe sahip telefonlara ekran kaplaması yaptırmak pek önerilmiyor.

Huawei Mate 20 Pro üzerinde denediğimiz teknoloji bizden tam puan aldı. Ancak yukarıdaki dezavantajlarının olduğunu belirtelim. Ayrıca ekrandan parmak izi okuma normal parmak okuyucudan biraz daha yavaş çalışıyor. Kabaca örnek vermek gerekirse normal bir parmak izi okuyucu 0.1 saniyede okuma yapabiliyorsa ekrandan okuma teknolojisi 0.5 saniyede okuma yapıyor.

İşte bir ekrandan parmak izi okuma teknolojisini denediğimiz videomuz:

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.