İnceleme

Razer Basilisk inceleme

Razer’ın FPS tutkunları için geliştirdiği Chroma destekli mouse’u Razer Basilisk’i inceliyoruz.


Oyuncular için geliştirmiş olduğu aksesuarlar ile sektörün öncülerinden olan Razer, geçtiğimiz yıllarda Chroma adını verdiği sistemi duyurmuştu.

Chroma destekli Razer ürünleri sayesinde, oyuncular klavye, mouse, mouse pad ve kulaklıklarında RGB uzayında milyonlarca rengi yazılım ile seçebiliyordu. Razer, bu ürün gamına geçtiğimiz aylarda ise Razer Basilisk isimli mouse’u ekledi.

Razer Basilisk’in çıkış noktası FPS oyuncularını hedef almak. Biz de sizler için oldukça ergonomik olan ve Chroma destekli Razer Basilisk’i inceliyoruz.

Razer Basilisk incelemesi

Ürünün ilk olarak konforundan bahsetmek istiyorum. Razer, diğer ürünlerinde olduğu gibi Basilisk’te de oldukça kaliteli malzeme kullanmış. Eli dolduran yapısı ve baş parmağın konumlandırıldığı rahatlatıcı nokta itibariyle Basilisk için şimdiye kadar kullandığımız en konforlu mouse diyebiliriz.

Basilisk’in üzerinde sağ/sol tıklama tuşları ve scroll düğmesinin yanında 5 adet tuş bulunuyor. Razer Synapse uygulaması sayesinde bu tuşlar kişiselleştirebiliyor.

Bu kısayollar ile örneğin; DPI ayarları arasında hızlı bir geçiş yapabilir, makro atayabilir veya günlük kullanım için müzik durdurabilir, bir sonraki/önceki şarkıya geçebilir ve ekran görüntüsü alma gibi multimedya tuşlarını da kullanabilirsiniz.

Ayrıca kaydırma yani scroll düğmesinin şiddetini de mouse’un arka bölümünde yer alan “Resistance” bölümünden ayarlayabiliyorsunuz.

16,8 milyon RGB uzayında dilediğiniz rengi yine bu yazılım ile seçebiliyorsunuz. İsterseniz mouse’u hareket ettirdiğinizde renkleri yanabilir, isterseniz nefes alıp verme efekti yapabilir, dilerseniz ışıkları açık tutabilir veya farklı renklerin sürekli değişmesini ayarlayabilirsiniz.

Dünyanın en gelişmiş optik oyun sensörünü barındıran Razer Basilisk, 16.000 DPI değerine kadar destek veriyor. 124 mm x 75 mm x 43 mm boyutlarındaki Basilisk, sadece 107 gram ağırlığında.

Gelelim Razer Basilisk’in oyun performansına. Eğer FPS/Aksiyon oyunlarında mouse yüzünden hedeflemede sıkıntı yaşıyorsanız Basilisk tam size göre. Gerek konforu gerekse yüksek DPI değeri sayesinde Basilisk ile hedef almak çok rahat. Mouse adeta elinizin altına kayıyor.

Günlük kullanımda RGB renkleri ile fark yaratmak istiyorsanız ise; kısayol tuşları sayesinde Basilisk tam bir multimedya kumandasına dönüşebiliyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.