SanDisk Extreme Portable SSD 500 GB inceledik (video)

SSD destekli harici bir depolama çözümü olan SanDisk Extreme Portable SSD 500 GB modelini sizler için inceledik. İşte inceleme videosu.

SanDisk Extreme Portable SSD 500 GB inceledik (video)

Depolama dendiğinde akla ilk gelen cihazlar arasında harici USB diskler geliyor. Uzun yıllardır kullandığımız bu ürünler artık yerlerini yavaş yavaş SSD çözümlerine bırakıyor. Üzerlerinde hareketli parçalar bulunmadığı için darbelere karşı daha dayanıklı olan SSD diskler aynı zamanda yüksek hızda dosya transferine de imkan tanıyor. Günümüzde satılan bilgisayarların neredeyse yarısında (özellikle belli bir fiyatın üstündeki modellerde) bulunan SSD diskler son yıllarda sayıları az da olsa harici çözümlerde de kullanılmaya başlandı. İnceleme konuğumuz olan SanDisk Extreme Portable SSD 500 GB da bu tarz ürünlerden biri.

SanDisk Extreme Portable SSD 500 GB inceledik (video) - Resim : 1

SanDisk Extreme Portable SSD 500 GB inceledik (video)

İlk teste geldiğinde çok küçük ve hafif olduğu için beni şaşırtan ürün sade bir kutu tasarımı ve kutu içeriği ile geliyor. Standart 2.5 inçlik harici USB diskin yarı ebatlarında olan SanDisk Extreme Portable SSD 500 GB, siyah ve kırmızı renklerden oluşan ince uzun bir tasarıma sahip. Dikdörtgen şeklindeki bu tasarımın uç kısmında büyük bir delik bulunuyor. Bu delik sayesinde harici diski bir yerlere asmak (mesela anahtarlık) mümkün hal geliyor.

Dikdörtgen boyutunda olduğunu yukarı yazdığım cihazın en uzun kenarı 96.2 mm. Kısa kenarı ise 49.55 mm olan harici diskin kalınlığı ise 8.85 mm. Yani disk uzun kenarı yaklaşık olarak 10 cm kısa kenarı ise 5 cm olan bir dikdörtgen. Bu minik diskin ağırlığı ise 38.9 gram. Benzer kapasitedeki bir harici diskin neredeyse üçte biri daha hafif bir çözüm var karşımda.

SanDisk Extreme Portable SSD 500 GB inceledik (video) - Resim : 2

SanDisk Extreme Portable SSD 500 GB teknik özellikleri

Cihazın depolama kapasitesi adından da anlaşılacağı üzere 500 GB. Kutusundan iki ucu da USB Type-C olan bir kablo çıkan SanDisk Extreme Portable SSD 500 GB'ı bilgisayara iki farklı şekilde takabiliyorsunuz: Birinci yöntem eğer bilgisayarınızda varsa USB Type-C bağlantısını kullanmak. İkinci yöntem ise (eğer bilgisayarınızda Type-C bağlantı yuvası yoksa) yine kutusundan çıkan USB Type-C bağlantısını Type-A (standart USB bağlantısı) çeviren dönüştürücüyü kullanmak.

Harici diskin önemli bir özelliği ise suya ve toza dayanıklı olması. Yani bu cihaz üzerine düşük basınçta su dökülmesi ve hafif toza karşı dayanaklı bir gövdeye sahip.

SanDisk Extreme Portable SSD 500 GB inceledik (video) - Resim : 3

SanDisk Extreme Portable SSD 500 GB kullanım deneyimi

Tak Çalıştır bir cihaz olduğundan bilgisayara bağlar bağlamaz hemen kullanmaya başlıyorsunuz. Bu arada SanDisk Extreme Portable SSD 500 GB standart olarak Exfat olarak formatlanmış geliyor. Yani bu da hem Windows hem Mac OS için ek bir işlem yapmadan kullanabileceğiniz anlamına geliyor.

Benzerlerinde olduğu gibi kolay bir kullanımı olan SanDisk Extreme Portable SSD 500 GB'ın kullanılabilir kapasitesi yaklaşık 466 GB. En azından kutusundan çıkardığınızda kullanabildiğiniz alan bu kadar. Bu alana video, fotoğraf, çeşitli dökümanlar ve aklınıza gelebilecek her türlü dijital veriyi saklayabiliyorsunuz.

Cihazın su geçirmeme özelliğini de test ettik. Hafif basınçlı suya maruz kalan SanDisk Extreme Portable SSD 500 GB'ı kuruladıktan sonra (özellikle USB Type-C olan bağlantı yuvasını iyi kurulamak gerekiyor) tekrar çalıştığını gördük.

Öte yandan ürün aynı zamanda 1500G'yi aşmayan darbelere de dayanıklı. Bu da kabaca 2 metreden düşürmekle eş değer bir rakam. Yaptığımız denemelerde bu mesafeden yere bıraktığımız ürünün bir zarar görmediğine şahit olduk.

SanDisk Extreme Portable SSD 500 GB inceledik (video) - Resim : 4

Ürünün kutusundan çıkan iki ucu da USB Type-C olan USB kablosu epey kısa. Yaklaşık olarak 20 cm boyutundaki bu kablo ile bu harici diski masaüstü bir bilgisayarın arkasına bağlamak çok zor. Dizüstü bilgisayarda da kısa kalan bu bağlantı kablosu biraz daha uzun olabilirdi.

SanDisk Extreme Portable SSD 500 GB dosya aktarma hızı

Resmi rakamlara göre ürünün dosya okuma hızı 550 MB'a kadar çıkıyor. Yaptığımız denemelerde (bilgisayardaki USB 3.1 Type-C yuvasına bağlayarak) biz yaklaşık olarak saniyede 420 MB civarında hızlara ulaştık. Yazma hızı olarak ise bulduğumuz değer de yine saniyede 420 MB oldu. Vaad edilen okuma hızlarına ulaşamasak da hem okuma hem yazma hızlarının çok iyi olduğunu belirteyim.

SanDisk Extreme Portable SSD 500 GB inceledik (video) - Resim : 5

Teorik olan bu rakamları gerçek aktarma hızlarına bakarak da test ettik. Bilgisayara USB 3.1 Type-C bağlantısı üzerinden takarak test ettiğimiz SanDisk Extreme Portable SSD 500 GB'a 8.6 GB büyüklüğünde MP4 formatında bir videoyu 36,23 saniyede aktardık. Aynı dökümanı cihazdan bilgisayarımıza ise 24,68 saniyede kopyaladık.

Gerçek hayat denemelerinde sentetik testlerde aldığımız sonuçlardan biraz daha düşük değerler buldğumuzu belirtelim. Kabaca bir hesap yaparsak yazma hızı pratikte saniyede yaklaşık 238 MB iken, okuma hızı ise yaklaşık 349 MB oluyor. Elbette bu değerler biraz kullandığınız bilgisayara göre değişkenlik de gösterecek. Örneğin benim kullandığımız bilgisayarda SSD disk vardı. Eğer standart disk kullanan bir bilgisayarda bu testleri yaparsanız rakamlar daha da düşük çıkabilir.

O bakımdan kullandığımız bilgisayarın teknik özelliklerini aşağıda sizlerle paylaşıyorum:

Monster Abra A5 V14.1

 • Intel i7 8750H işlemci
 • 8 GB RAM
 • ADATA SU800NS38 256,0 GB SSD depolama
 • Nvidia GeForce GX 1050Ti ekran kartı
 • Windows 10 Pro işletim sistemi

 

 

SanDisk Extreme Portable SSD 500 GB kimler için uygun bir çözüm?

Test ettiğim bu depolama çözümü ağırlıklı olarak mobil olan fotoğrafçı, video içerik üreticisi ve hızlı transfer ihtiyacı olan herkese hitap ediyor. Özellikle yüksek hızlı dosya trnasferine ihtiyaç duyan ve 'bir saniye bile benim için önemli' diyenlerdenseniz mutlaka göz atmanız gereken bir ürün.

SanDisk Extreme Portable SSD 500 GB inceledik (video) - Resim : 6
Küçük ve hızlı: Sandisk Extreme Portable SSD 500 GB ile 2.5 inç boyutunda diske sahip olan standart bir USB depolama çözümü yan yana. 

 

SanDisk Extreme Portable SSD 500 GB fiyatı

Bize teste gönderdilen 500 GB'lık sürümün inceleme yayınlandığı tarihteki fiyatı yaklaşık 1000 TL idi. Ürünün fiyatı benzer kapasitelerdeki harici USB çözümlerine göre epey yüksek. Ancak bu yüksekliğin bir sebebi olduğunu da unutmayalım. Hızlı dosya transferi ve küçük bir gövde istiyorsanız kesenin ağzını biraz açmak gerekiyor. Böyle bir beklentiniz ve ihtiyacınız yoksa zaten bu ürün size hitap etmiyordur.

BEĞENDİM

 • Kompakt boyutları
 • Aktarma hızı

 

 

BEĞENMEDİM

 • USB kablosu çok kısa

Yazılı olarak yaptığımız incelemenin videolu sürümünü aşağıda izleyebilirsiniz: 


SanDisk Extreme Portable SSD 500 GB teknik özellikleri

 • 500 GB depolama
 • USB 3.1 Gen 2 desteği
 • USB Type-C ve Type-A bağlantı desteği
 • IP55 standartlarında suya, toza ve darbeye dayanıklılık
 • 8.850 x 49.550 x 96.200 mm
 • 38.9 gram
 • Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve Mac OS 10.4 uyumlu


Küçük, hızlı, darbe, toz ve suya dayanıklı olan SanDisk Extreme Portable SSD 500 GB boyundan beklenmeyecek oranda iyi bir ürün. Eğer hız birinci önceliğiniz ise bu tarz bir depolama cihazı ihtiyacınızı görecektir.