İnceleme

ZyXEL Armor Z2 Router inceledik

Ağ cihazları üreticisi ZyXEL'in oyuncular için özel olarak ürettiği Armor Z2 Router inceleme konuğumuz oldu.


Oyunlar son yıllarda yükselişe geçen konulardan biri. Telefonların hızlanmasıyla beraber oyunları oynadığımız cihazların sayısı da arttı. Günümüzde hem bilgisayar, hem konsol hem de mobil cihazlardan oyun oynuyoruz. Oyunların yükselişi ile bu alanda birçok donanım ürünü de piyasaya sürülmeye başlandı. Bunlar arasında bilgisayar, fare, klavye ve benzeri cihazlar yer alıyor. Hatta oyuncular için özel koltuklar gibi enteresan ürünler bile bulunuyor.

Ağ ürünleri alanında çalışmaları bulunan ZyXEL, oyun cihazları alanındaki yeni ürünü Armor Z2 Router ile oyuncuları hedefliyor.

ZyXEL Armor Z2 Router tasarımı


Şık ve havalı bir tasarımı bulunan ürün ilk bakışta routerdan çok oyun konsolunu andırıyor. Üzerinde altın sarısı renkler bulunduran cihazda 4 adet anten yer alıyor. Ön yüzde dört adet LED lamba ile cihazın durumu gösteriliyor. Arka yüzde ise 4 adet ethernet, bir adet WAN, WFS ve Wi-Fi tuşları ve güç tuşu yer alıyor. Cihazın önden bakıldığında sağ yanında ise biri USB 3.0 desteği sunan iki adet USB bağlantısı yer alıyor.


ZyXEL Armor Z2 Router genel özellikleri

Cihaz temelde bir router yani kablolu ve kablosuz olarak hizmet veren bir yönlendirici. Bu yüzden internetin ya da intranetin olduğu ortamlarda kullanılması gerekiyor. Ürünün modem özelliği bulunmuyor. Ürün hem 2.4 GHz ve 5 GHz kablosuz frekans teknolojisini destekliyor. Cihazın üzerinde 1.7 GHz Dual Core işlemci ve 512 MB RAM yer alıyor. DLNA ve Gigabit desteği sunan ZyXEL Armor Z2 Router, 802.11 ac desteği ile donatılmış.

ZyXEL'in Beamforming adını verdiği bir teknolojiye sahip olan ürün, bağlanan cihazların yerini tespit edip sinyallerini o alana yoğunlaştırabiliyor. Ayrıca üzerinde bulunan USB bağlantılarına disk ya da USB bellek takılabiliyor.

Oyunlara nasıl bir katkısı oluyor?


Cihazın genel özelliklerine baktığımızda standart bir routerdan farklı olduğunu görüyoruz. Öncelikle üzerinde bir işlemci yer alıyor. Bu işlemci sayesinde oyunlara özel ayrılacıklı çalışma şekline sahip oluyor. Yani oyunlardan alınan veri paketleri otomatik olarak analiz edilip onlara öncelik veriliyor. Dynamic QoS adı verilen bu özellik sayesinde örneğin oyun oynayan bir kullanıcıya öncelik verilirken, diğer işlemler biraz geri plana atılabiliyor. Ya da oyun oynanmadığı durumlarda diğer işlemlere öncelik verilebiliyor. Router tüm bu işlemleri kendisi otomatik olarak yapıyor.

ZyXEL Armor Z2 Router'da bulunan MU-MIMO teknolojisi 3 kata kadar yüksek hızlı kablosuz ağ performansı sunuyor. Bu da beraberinde oyunlarda daha fazla hız anlamına geliyor. Milisaniyelerin önemli olduğu oyunlar için güzel bir özellik.

4K için özel olarak optimize edilmiş olan ZyXEL Armor Z2 Router, aynı zamanda easy123 kolay kurulum sihirbazı ile isminden de anlaşılacağı üzere hızlı ve kolay bir kurulum vaad ediyor.

Biz de yaptığımız denemelerde cihazın oyunlarda katkısını gördük. Ancak standart bir routera göre oldukça pahalı bir ürün olan ZyXEL Armor Z2 Router, fiyat anlamında biraz yüksek kalıyor. Biz incelemeyi yaptığımız tarihte fiyatı 1400 TL'den başlayan cihazın fiyatı biraz yüksek gibi. Sunduklarına göre değerlendirirsek oldukça iyi bir rakam olsa da normal routerlara göre epey yüksek kalan bir değere sahip. Ayrıca bu fiyata konsol bile alabiliyorsunuz. O bakımdan fiyat biraz yüksek. 

Sonuç olarak ZyXEL güzel bir ürün yapmış ancak fiyat biraz yüksek kalmış. Sunduklarına göre fiyatı iyi olsa da benzerleri ve o paraya alınabilecek ürünler düşünüldüğünde gerçekten yüksek kalıyor.  Eğer evde 4-5 bilgisayar sürekli oyun oynuyorsanız alınabilecek bir ürün. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.