2016'da internet kullanıcı sayısı 3 milyar olacak

Dünyanın gelişmiş ekonomilerinden oluşan G20 ülkelerinde \'internet ekonomisi\' 2016 yılında iki katına çıkacak.

2016'da internet kullanıcı sayısı 3 milyar olacak

Googlenin Boston Consulting Group\'a (BCG) yaptırılan araştırmasına göre artışın büyük nedeninin cep telefonlarının ve mobil aygıtlarının daha yaygın kullanılmasından dolayı meydana geleceğini ortaya çıkarıyor.
Sektörün 2,3 trilyon dolarlık olan hacminin 4,2 trilyona çıkacağı tahmin ediliyor.
Yapılan araştırmalar dünya nüfusunun yarısı yani 3 milyar kişinin internet kullanacağı yönünde.Her yıl 200 milyon kullanıcı artışı oluyor.Masa üstü ve kablolu ağlarda geçmişte kalıp kullanılmayacak gibi görünüyor.
Akıllı telefonlardaki fiyat düşüşü dikkata alınırsa 2016 da internet kullanıcılarının yüzde 80 i telefondan giriş yapacak gibi görünüyor.
1327738893_120127-digital-economy-hlarge.jpg
Araştırmayı yapan BCG, raporunda, \'yeni internet\' diye tanımladığı bir sürece girildiğini belirtiyor. Raporda şu başlıklar öne çıkıyor:

  • İnternet kullanımı artık bir lüks olmaktan çıkacak.
  • İnternet kullanıcılarının yüzde 80\'i gelişmekte olan ekonomilerde yaşıyor olacak. Tahminler, gelecek dört yıl içinde Çin\'de 800 milyon kişinin internet kullanıyor olacağı yönünde. Bu rakam, Amerika Birleşik Devletleri, Hindistan, Fransa, Almanya ve İngiltere\'deki toplam internet kullanıcısı sayısından daha büyük.
  • Kullanıcıların yüzde 80\'i internete cep telefonlarından bağlanacak.
  • İnternet daha \'sosyal bir ortam\' haline dönüşecek. Özellikle ticarette müşteriler ve şirketler arasındaki sanal iletişim, etkileşim ve sosyal paylaşım artacak.
İnternet kullanımında bir başka değişiklik daha etkili olacak bu değişiklikte şu;
Uzmanlar 2015 te otomobillerden,ısıtıcılara kadar internete bağlanılacağını tahmin ediyor.

Dev internet şirketi Google, internet kullanımındaki artıştan büyük kazanç elde edecek şirketlerden birisi. Ancak BCG\'nin sonuç raporunda, Apple, Facebook, Çin internet şirketi Baidu, internet ve cep telefonu operatörü Tencent ve Rusya\'nın en büyük arama motorunu da işleten bilişim şirketi Yandex\'in önümüzdeki dönemde büyüyen diğer önemli şirketler olacağı belirtiliyor.