İnternet

ABD'den internete büyük darbe!

ABD, internette ağ tarafsızlığı ilkelerini kaldırma kararı aldı. Bu internete vurulmuş en büyük darbe olarak tarihe geçti.

ABD'den internete büyük darbe!

Amerika, internette gizliliği yok etmek için çalışmalarına geçtiğimiz aylarda başlamıştı. ABD bu süreçte bugün internete çok önemli bir darbe indirdi. Peki, internete vurulmuş en büyük darbe olarak tarihe geçen karar ne?

ABD Federal Komünikasyon Komisyonu (FCC) internet hizmeti sunan servis sağlayıcılarındaki ağ tarafsızlığı zorunluluğunu iptal ettiğini açıkladı. Ağ tarafsızlığının kaldırılması; tüm internet sitelerine, internet sağlayıcılarının ve hükümetin direkt olarak müdahele etmesi anlamına geliyor. 

İddialara göre bu karar ayrıca; bazı internet sitelerine daha hızlı ve ucuz, bazılarına da yavaş ve pahalı şekilde ulaşabileceği anlamına geliyor.

FCC Başkanı Ajit Pai konuyla ilgili; "Ağ tarafsızlığının kaldırılmasının internetin serbest bir platform haline dönüşmesini sağlayacak. Dünya sona ermiyor. Tüketiciler korunmaya, internet gelişmeye devam edecek." ifadelerini kullandı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.