İnternet

ABD'nin 'ZunZuneo' hakkında yaptığı itiraf dünyayı sarstı!

Beyaz Saray, Küba'da ayaklanma çıkarmak için tasarlandığı iddia edilen kısa mesaj servisinin arkasında Amerikan yardım örgütünün olduğunu kabul etti.

ABD'nin 'ZunZuneo' hakkında yaptığı itiraf dünyayı sarstı!

ABD yönetimi, Küba'daki komünist hükümeti yıkmak için "Twitter benzeri" bir sosyal paylaşım ağı kurulmasını savundu ve Beyaz Saray onayı gerektirmeyen gizli programın, Kongre'nin verdiği "yetkiyle" düzenlendiğini açıkladı. Uygulamanın tam olarak neyi hedeflediği, gizlilik derecesi ve nasıl yürütüldüğü konusundaki sorulara yanıt aranıyor. Associated Press ajansına göre ZunZuneo adlı servis, internete erişimin kısıtlı olduğu dönemde 40 binden fazla kullanıcıya erişti.

 YASA DIŞI VE GİZLİ EYLEMLERİNE SON VERMELİ"

Vidal, "Uluslararası yasalara ve Birleşmiş Milletler sözleşmesine saygı duymak zorunda olan ABD hükümeti, Küba halkı ve uluslararası kamuoyu tarafından da reddedilen yasa dışı ve gizli eylemlerine son vermelidir." dedi.

ZUNZUNEO NASIL KURULDU?

"Sinek kuşunun ötüşü" anlamına gelen ZunZuneo adını taşıyan program, 2009'da Amerikalı müteahhit Alan Gross'un Küba'da sadece hükümetlerin kullandığı son derece duyarlı bir teknolojiyle internet erişimini genişletmek için gizlice girişimde bulunmaktan gözaltına alınmasının ardından kurulmuştu.

1396619491_img20140404164412.jpg

ZunZuneo projesinin gelişimi ile ilgili binden fazla belge ele geçiren Associated Press (AP) haber ajansı, iki yılda 40 binden fazla abone çeken sosyal paylaşım ağının, denizaşırı ülkelerdeki paravan şirketler tarafından kurulduğunu ve para transferinin de Cayman Adaları'ndaki bankalardan yapıldığını dünkü yayınıyla duyurmuştu. Ajans, ele geçirilen bazı belgelerin ve yapılan görüşmelerin, ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı'nın Küba'daki sosyal paylaşım ağı ile ilişkisini örtbas etmek için büyük çaba harcadığını gösterdiğine işaret etti. Sosyal paylaşım ağı ile önce gençlerden oluşan bir izleyici kitlesi oluşturulması, daha sonra gençlerin hükümet karşıtı eylemler için örgütlenmesi amaçlandığına dikkati çeken Ajans, kısa mesaj hizmetine ABD hükümeti tarafından desteklendiğini bilmeden abone olan onbinlerce kişinin Amerikan yetkililerin bir gün siyasi amaçlarla kullanmak üzere haklarında kişisel veri topladığının da farkında olmadığını belirtti. Ülkedeki internet kısıtlamalarını delen ve "Küba'nın Twitter'i" olarak tanınan sosyal paylaşım ağı, üyelerine siyasi gösteri düzenlemek için de kullanılabilen kısa mesaj hizmeti sunuyordu.

1396619514_img20140404164646.jpg

MUHALİFLER ÖRGÜTLENECEK

Ele geçirilen bilgiler, sosyal medya projesinin merkezi Washington'da bulunan Creative Associates International şirketinin yaklaşık 500 bin Kübalının cep telefonu ele geçirmesinin ardından başladığını gösteriyor. Numaraların nasıl elde edildiği bilinmiyor ancak bazı belgeler, numaraların Küba'da devlet kontrolündeki kuruluşdaki bir kaynaktan yasadışı olarak elde edildiğine işaret ediyor. ZunZuneo'nun, Küba hükümetinin dikkatini çekmeden halk arasında yavaşça yayılmasının sağlandığını kanıtlayan belgeler, projeyi uygulayanların ZunZuneo'nun sonunda muhaliflerin örgütlenebileceği, siyasi gösteriler düzenleyebileceği ya da "devlet ve toplum arasındaki güç dengesinin yeniden tartışılabileceği" düzeyde kitlelere ulaşmasını umut ettiğini kanıtlıyor.

ABD YASALARINA GÖRE YASAL OLUP OLMADIĞI HENÜZ BİLİNMİYOR

Programın ABD yasaları çerçevesinde yasal olup olmadığı henüz bilinmiyor. ABD yasasına göre gizli bir eylemin düzenlenmesi için Kongre'ye tebliğ edilmesi ve başkanın yazılı olarak yetki vermesi gerekiyor.

Projenin yaratıcılarından biri olan Mobile Accord'un 2010'da gönderdiği bir notta, "Kesinlikle ABD hükümeti ile ilişkiden söz edilmeyecek. Bu, hizmetin uzun süreli başarısı ve operasyonun başarılı olması için büyük önem taşımaktadır" uyarısı yer alıyor. Dönemin Dışişleri Bakanı Clinton, 2011'de George Washington Üniversitesi'nde yaptığı bir açıklamada, ABD'nin internet kısıtlamasının olduğu ülkelerdeki halklara yardım ettiğini belirtmişti. Tunus'un, Arap Baharı'ndaki rolüne değinen Clinton, insanların "devrim niteliğindeki değişimlere yol açan eylemleri başlatmak" için teknolojiyi kullandığına dikkati çekmişti.

TWITTER'IN KURUCUSU DORSAY'İN ADI İDDİALARA KARIŞTI

Belgeler, Clinton'ın sosyal medya ilişkilerinden sorumlu Dışişleri Bakanlığı yetkilisi Suzanne Hall'ün, Twitter'ın kurucusu Jack Dorsay'in ZunZuneo projesini devralması için girişimde bulunduğunu gösteriyor. Dorsey, konuyla ilgili herhangi bir yorum yapmadı.

Belgelere göre, ZunZuneo için harcanan 1,6 milyon dolar, Pakistan'da ayrıntıları açıklanmamış bir projeye tahsis edilmiş olarak gösteriliyor. AP'nin ele geçirdiği belgelerden biri, sosyal paylaşım sitesi için ödenen paraların izinin sürülememesi için İspanya ile Cayman Adaları'nda iki şirket kurulduğunu gösteriyor. Belgede ilişkinin ortaya çıkmasının çok kötü sonuçlara neden olacağı uyarısı yapılıyor. Abonelerin mesajları, merkezi ABD'de bulunan bilgisayar sunucularından değil de Avrupa'daki şirketler aracılığıyla kaydedilmiş. ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı, ZunZuneo projesinin Eylül 2012'de hükümet ödeneğinin kesilmesinin ardından durdurulduğunu açıklamıştı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.