İnternet

Airbnb, Türkiye'de yasaklanıyor mu?

Ev kiralama uygulaması olan Airbnb, yaşanan son olaylardan sonra Türkiye'de yasaklanabilir!


Ev kiralama uygulaması olarak bilinen Airbnb'nin başı Türkiye'de derde gireceğe benziyor. The Times, iki İngiliz turistin İstanbul'da Airbnb aracılığı ile kiraladıkları evden polis zoru ile zorla çıkarıldığını duyurdu. Habere göre; turistler 7 polis tarafından 1 saat sorgulandı ve pasaportlarına el konuldu.

Madur turistlerden Tom Duggan konuyla ilgili; "Kapının şiddetli şekilde çalması ile uyandık. 7 polis memuru kimliklerini göstererek, pasaportlarımızı aldı. Bir saat boyunca bizi sorguladılar ve evde bulunma iznimizi kanıtlamamızı istediler. Polisler dairenin sahibini aradı ancak o kişi tüm hafta boyunca bizimle temas halinde olmasına karşın, telefonlara cevap vermedi. Sonra bize, daire sahibinin yasal olmayan bir şekilde mülkünü kiraladığını, ya vergi kaçırdığını ya da kayıtsız olduğunu anlattılar. Sonunda bize bir sayfa uzunluğunda, Türkçe bir kağıt imzalattılar ve bu kağıtta 'daireyi ne kadarlığına ve kaç paraya' kiraladığımızın yazdığını söylediler. Ondan sonra pasaportlarımızı geri alabildik. Sonra bir polis bize daireyi mühürlemeden önce bavullarımızı toplamamız için 10 dakikamız olduğunu söyledi. Yaşadıklarımızdan dolayı oldukça sarsıldık." açıklamalarını yaptı.

1494399709_airbnb.jpg

Turistler yaşanan bu olaydan sonra Airbnb ile kiraladıkları evin sahibine para iadesi talebinde bulunmuş ancak olumlu yanıt alamamış. Daha sonra konu Airbnb'ye itikal ettiğinde yetkililer paranın bir kısmını geri ödemeyi kabul etmiş. Olayın basına yansımasından sonra Airbnb paranın tamamını iade etmiş.

Yaşanan bu olaydan sonra Airbnb'nin Türkiye'deki faaliyetlerine sınırlama getirilmesi bekleniyor. Muhtemelen Airbnb'nin Türkiye'de faaliyet gösterebilmesi için bir temsilcilik açması istenecek. Bakalım ilerleyen süreçte neler yaşanacak?

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.