İnternet

Amazon'un birçok kullanıcısını banladığı ortaya çıktı!

Amazon, aldığı karar ile bundan sonra sürekli iade talebinde bulunan kullanıcıları sistem üzerinden banlayacak.


Yakında ülkemizde de kendisine yer edinecek olan Amazon'un bugün sistemden birçok kullanıcıyı banladığı ortaya çıktı. Aslına bakarsak ilk aşamada kötü bir karar gibi düşünülebilir ancak bununda mantıklı bir açıklaması var Amazon tarafından.

Sürekli sistem üzerinden sipariş verip ardından iptalini sağlayan kullanıcılar için alınan önlem, oldukça doğru bir adım olarak karşılanıyor diğer kullanıcılar tarafından. Sizin alacağınız ürüne bir bakıma el koyarak sistemden düşmesini sağlayan spam kullanıcıların önüne geçmek isteyen Amazon, sorunu banlamak ile çözmeye karar vermiş. 

Amerika'da ise durum biraz Avrupa ülkelerinden farklı işlemekte. Aldığınız ürüne göre 1-3 ay gibi sürelere ulaşabilen iade süreleri mevcut. Bilinçli tüketici ile bilinçsiz olanı ayırt etmeyi hedefleyen Amazon, sürekli iade talep edenlere bundan sonra sitesinde yer vermeyecek. Direkt ban atmadan önce Amazon, nazik bir şekilde bu tür kullanıcılara gönderdiği mail ile üyeliklerine son veriyor. Ancak eğer kullanıcının mantıklı bir sebebi varsa ve Amazon bunu kabul edilebilir olarak görürse o zaman ban tekrardan kaldırılıyor.

Dünya çapında 300 milyondan fazla aktif abonesi bulunan Amazon, zaten bu tür işlemleri yapay zeka algoritmaları ile gerçekleştirmekte. Kişiler geri dönüş sağladığında ise iş bire bir iletişime dönüyor ve hesapların iadesi sağlanabiliyor. Eğer sizde aktif bir Amazon kullanıcısıysanız bu konularda biraz daha dikkatli olmanızı öneririz.

Şu an da merak edilen en önemli konu, Amazon'un ülkemizde faaliyetlerine başladıktan sonra bu konularda nasıl bir yol izleyeceği. Henüz net bir geliş tarihi bulunmasada tahmini olarak Haziran ayında Türkiye'de olması bekleniyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.