İnternet

Amazon'un 1.1 milyar dolarlık hissesi satıldı!

Amazon hisselerinde yaşanan hızlı yükseliş ve rekor fiyatlara çıkması, şirketin kurucusu Jeff Bezos için de fırsat oldu.


İş hayatına yerleri paspaslayarak başlayan ve şimdilerde dünyanın en zengin ismi olan Jeff Bezos, rekor fiyatları görünce 1.1 milyar dolarlık hisse satışı yaptı ve parasını cebine koydu. Amazon hisselerinde önceki hafta başlayan yükseliş, şirketin hisselerini arka arkaya yeni rekorlara taşıdı.

Şirketin hisseleri 1111 dolarla rekor kırarken, sene başından bu yana yaşanan yükseliş de %48'i buldu. Amazon hisserlerinin rekor yolculuğu, kurucusu Jeff Bezos'u da bir anda dünyanın en zenginler listesinde en tepeye taşıdı. Bezos'un serveti şirket hisselerindeki değerlenme ile birlikte son bir haftada %14.3 artışla 100 milyar dolara dayandı. Bezos, yaşanan bu artıştan kendi payına düşeni yaptığı satışla aldı.

1509956897_amazon.png

Elindeki hisselerin yaklaşık %1.3'ünü elden çıkaran Bezos, bu satıştan 1.1 milyar dolar kazandı. Aslında bu satış sürpriz bir karar değil. Bezos, Nisan ayında yaptığı açıklamada, uzay turizmi şirketi Blue Origin'in hedeflerine daha çabuk ulaşması için her yıl 1 milyar dolar değerinde hisse satışı yapacağını duyurmuştu. Bezos, kazandığı bu parayı Blue Origin'in çalışmaları için ayıracak. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.