İnternet

Android için Facebook, iPhone için Facebook'u geride bıraktı

Facebook'un mobil platformlardan kullanıcı çekmek adına geliştirdiği mobil uygulamaları on milyonlarca kullanıcı tarafından ziyaret ediliyor.


Facebook'un mobil platformlardan da kullanıcı çekmek adına geliştirdiği mobil uygulamaları on milyonlarca kullanıcı tarafından ziyaret ediliyor. Facebook'un 2008 yılında iPhone ile geliştirdiği mobil uygulaması 2009 yılında da Android'de kendisine yer bulmuştu. iPhone üzerindeki uygulama masaüstü versiyonlarına daha yakın ve fonksiyonel olduğu için günlük kullanıcı sayısı açısından Android uygulamasından öndeydi. Fakat Facebook, Android platformu için yaptığı son güncelleme ile liderliği ele geçirdi.

1324218558_facebook-for-iphone-dau.png
AppData takip servisinin rakamlarına göre iPhone için Facebook uygulaması günlük aktif kullanıcı sayısı olarak 57.4 milyon olurken, Android için Facebook uygulaması 58.3 milyon kullanıcıya ulaştı.

Yayınlandıklarından beri ilk kez Android, iPhone uygulamasını geride bıraktı. Özellikle Timeline hizmetinin henüz iPhone kullanıcılarına açık olmaması bunda etkili oldu.

Aylık ortalama kullanıcı verilerine göre  iPhone uygulaması 99.1 milyona karşı 85.4 milyon ile Android'in önünde seyrediyor. Bağımlıklık rakamlarında ise Android yüzde 68.2 iken iPhone yüzde 57.9 olarak seyrediyor.


1324219510_facebook-for-android-dau.png

iPad için yayınlanan Facebook uygulamasının günlük aktif kullanıcı sayısı 5.5 milyon' a ulaştı. Ancak HTML 5 tabanlı site daha çok ilgi gördüğü için kullanıcılar son verilere göre uygulamayı terk etmeye başladı.

Aynı verilere göre Blackberry için Facebook 29.9 milyon günlük aktif kullanıcı, Windows Phone ise 360 000 günlük aktif kullanıcıya sahip.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.