İnternet

Apple dünya devine meydan okudu! Daha iyisini yaparız!

Apple, yıllık WWDC sunumu için hazırlanırken, şirketin kendi arama motorunu başlatmaya hazırlandığına dair bir söylenti dolaşıyor.

Apple dünya devine meydan okudu! Daha iyisini yaparız!

Söylentinin kaynağı, blog yazarı Robert Scoble'ın önümüzdeki yıl Apple'dan beklediği duyuruları açıklayan bir ileti dizisinin sonunda yer alan bir tweet’i.

TechRadar Pro ile yaptığı bir görüşmede Scoble, bilgilerin kısmen kaynaklarla yapılan görüşmelere ve kısmen de kesintiye dayandığını açıkladı. "Bu, tüm zamanların en pahalı ürün lansmanı" diye ekledi.

Apple dünya devine meydan okudu! Daha iyisini yaparız!

Scoble arama motorunun gelecek hafta WWDC'de değil, ocak ayında duyurulacağını söylüyor.

Apple Arama?

Arama pazarındaki rekabetin kıtlığı ve Google ile Apple arasındaki tarihi rekabet, uzun zamandır insanları Cupertino devinin ayaklarını suya sokup sokmayacağını merak ettirmişti.

Alphabet kazançlarının raporlanma şekli nedeniyle Google Arama'nın değerini belirlemek zor olsa da, 2021 için toplam 210 milyar ABD doları olan reklam gelirinin en büyük kısmını aramanın oluşturduğunu biliyoruz.

Scoble'ın bilgilerinin doğru olduğu kanıtlanırsa, Apple da bu pazarda yerini almaya karar vermiş görünüyor. Ama neden şimdi?

Olası bir açıklama, firmanın iOS ve Safari kurulum tabanının Google'ın tahtına gerçek bir meydan okumayı destekleyecek kadar kritik bir kitleye ulaştığına inanması olabilir.

Apple, Google’la yaptığı ve varsayılan Safari arama motoru olarak konumunu garanti eden anlaşmadan (potansiyel olarak yılda 20 milyar doları aşan) yıllarca kar etti. Yakın tarihli bir toplu dava dosyasına göre, bu düzenlemenin şartları Apple'ın bağımsız bir arama ürünü başlatmasını da yasaklıyor. Ancak varsayımsal olarak, Apple Google ile anlaşmayı bozar ve pazara bir alternatif getirirse, milyarlarca Safari kullanıcısıyla sağlam bir temele sahip olacaktır. Ancak, geniş erişimin başarının garantisi olduğunu varsaymak yanlış olur. Örneğin Microsoft, dünyanın en büyük işletim sistemine başkanlık etmesine rağmen, tarayıcılarda ve aramada önemli ilerlemeler sağlamayı başaramadı.

Apple'ın Google ile olan anlaşmasını gönüllü olarak feshedebilmesi için, şirketin reklam gelirlerindeki kazançların kaybedilen milyarlarca doları telafi edeceğinden yeterince emin olması gerekeceği kesin.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.